Niezbędnik kierowcy: Elite 3 – nowy alkomat od AlcoSense

W sprzedaży pojawił się przystępny cenowo alkomat osobisty. AlcoSense Elite 3 to urządzenie z sensorem półprzewodnikowym, które cechuje precyzja podawanych wyników. Jeśli jesteś kierowcą, a w Twojej samochodowej apteczce dalej brakuje alkomatu – czas to zmienić.

Statystyki mówią same za siebie. W ubiegłym roku policja zatrzymała niemal 111 tysięcy kierowców pod wpływem alkoholu, a rok wcześniej 104 tys. Co więcej, ponad połowa z nich miała powyżej 0,5 promila alkoholu. Tak na początku tego roku podsumowywał zeszłe lata na łamach Rzeczpospolitej Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego.

Również dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie napawają optymizmem, bo wynika z nich, że konsumpcja alkoholu w Polsce ma ewidentnie zbyt wysoki poziom. Do tego dochodzi przyzwolenie społeczne, łatwa dostępność alkoholu w niemal każdym osiedlowym sklepie czy Żabce i w efekcie duża część kierowców następnego dnia jedzie na tzw. „podwójnym gazie”.

Co więcej, zdarza się to nawet odpowiedzialnym kierowcom, którzy łatwo wpadają w pułapkę nieświadomej nietrzeźwości. Rano – po odespaniu imprezy – mając dobre samopoczucie chwytają za kluczyki i wyruszają w drogę. Niestety może to być tylko złudne wrażenie. Pomimo przekonania o swojej trzeźwości, we krwi nadal mogą się znajdować pozostałości alkoholu, przekraczające dopuszczalny limit 0,2 promila. I tu z pomocą przychodzi dobrej jakości alkomat, który może zapobiec takim pomyłkom, dzięki czemu uratujemy swoje prawo jazdy, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Swoje albo innych uczestników ruchu drogowego.

Trzy kolory powiedzą czy możesz prowadzić

Alkomat AlcoSense Elite 3 został wyposażony w trójkolorowy wyświetlacz, na którym prezentuje wyniki w czytelny sposób: zielony ekran to trzeźwość (szerokości życzę!), żółty – wyniki blisko obowiązującej w Polsce granicy 0,20 ‰ BAC (wybór należy do Ciebie, ale sugerowałbym co najmniej dłuższy spacer), czerwony – jak na światłach drogowych – stój i za cholerę nie wsiadaj za kółko.

AlcoSense Elite 3

Dokładne wyniki przy kalibracji raz do roku

Sensor półprzewodnikowy zamontowany w AlcoSense Elite 3 pozwala na zmniejszenie kosztu urządzenia względem modeli elektrochemicznych. Przy czym dzięki zastosowaniu rozwiązań opracowanych w wyniku wieloletniego doświadczenia AlcoSense w projektowaniu alkomatów, model Elite jest dokładny i niezawodny. 

Większość alkomatów półprzewodnikowych dostępnych na rynku wymaga kalibracji co pół roku. Wynika to z utleniania się sensora półprzewodnikowego, który z biegiem czasu coraz bardziej zaniża wyniki. Model Elite 3 ma wbudowaną funkcję czyszczenia sensora, która spowalnia jego utratę właściwości. Dzięki temu okres kalibracji urządzenia może być taki sam, jak modeli elektrochemicznych – raz na 12 miesięcy. Ponadto alkomat z wyprzedzeniem przypomina o konieczności ponownej kalibracji. Jej koszt w serwisie to 49,99 PLN.

Aby wynik był pewny i dokładny, w trakcie pomiaru trzeźwości powinna zostać zbadana próbka powietrza z głębi płuc (o objętości 1,2 litra lub większa). Alkomaty najczęściej są wyposażone w czasomierz, który odmierza cztery sekundy czasu dla wdmuchiwania powietrza. W takim przypadku często do alkomatu nie trafia wymagane 1,2 litra powietrza. W modelu Elite 3 spowodowało to ustawienie odmierzanego czasu na wartość sześciu sekund.

Alkomat AlcoSense Elite 3 cena

Za alkomat AlcoSense Elite 3 trzeba dać 249,99 PLN. Do tego można doliczyć 25 zeta za zestaw 20 ustników i jak chcecie to 60 dych za etui do alkomatu i ustników. Zatem za 335 zł macie całkiem niezły zestaw, który powinien mieć każdy kierowca. I ten co pije regularnie, jak i ten, któremu ponoć to się nie zdarza. A dla tych pierwszych są odpowiednie aplikacje, które pomogą ograniczyć nałóg. Ich przegląd już niebawem.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to