Nowy CarPlay w pierwszej kolejności pojawi się w Aston Martin i Porsche

W końcówce zeszłego roku pojawiła się informacja, że nowy CarPlay w zadebiutuje w Porsche i Aston Martin. Nieco to info przegapiłem, ale już nadrabiam.

O tym, że ma się pojawić nowy CarPlay wiadomo już od jakiegoś czasu. W zasadzie od WWDC 2022 taka informacja gdzieś krąży. Nieco bardziej precyzyjnych kształtów nabrała w końcówce zeszłego roku, kiedy okazało się, że pierwszymi markami, w których pojawi się nowy CarPlay będzie Aston Martin i Porsche. Ma to nastąpić właśnie w 2024.

nowy CarPlay

Co ciekawe, to fakt, że w Apple CarPlay nowej generacji będzie możliwość nie tylko posługiwania się apkami z iPhone, które są kompatybilne z CarPlay, ale będzie można też sterować na przykład klimatyzacją w aucie czy nagłośnieniem. Oprócz tego dostępne będą specjalne widgety informujące o poziomie paliwa/energii bądź prędkości. Innymi słowy – wszystko wskazuje na to, że Apple i jego nowy CarPlay idą w kierunku systemu operacyjnego dla samochodów. Mnie osobiście to pasuje, bo jest to funkcjonalność, której dotąd mi brakowało. Poza Teslą, niemal w każdym aucie testowym pierwsze co robię, to podłączam właśnie CarPlay. Jeśli teraz za jego pośrednictwem będą też widoczne informacje na desce rozdzielczej, to będę w siódmym niebie.

Kolejną ciekawostką może być fakt, że dla każdego producenta samochodów interfejs będzie wyglądał nieco inaczej, a więc będzie nieco dedykowany dla konkretnej marki. Na przykład w Porsche mają być widoczne trzy tarcze zegarów, z prędkościomierzem po lewej stronie. Ważne jest to, że widok ten będzie dostępny nie tylko na ekranie multimediów, ale także na desce rozdzielczej. Przynajmniej tak wygląda to z makiet udostępnionych przez Apple. Minus, jaki widzę jest taki, że prędkościomierz, to dzisiaj jedynie jedna z funkcji, które mamy do dyspozycji na desce rozdzielczej samochodów. Jeśli zastąpimy to CarPlayem, to ciekaw jestem, jak sytuacja będzie wyglądać z innymi funkcjami i wskaźnikami typu aktywny tempomat, przebieg czy rekuperacja w przypadku aut elektrycznych. Zakładam, że to też jest opracowane.

Nowy CarPlay

W mojej ocenie nowy CarPlay to dopiero początek tego, co czeka nas za jakiś czas. Jeśli już dzisiaj po podłączeniu się pod magistralę CAN w samochodzie, można wyciągnąć niemal wszystkie dane związane z eksploatacją pojazdu, to dlaczego nie można byłoby ich wyświetlać na ekranie, zamiast w dedykowanych aplikacjach, które oferują dostawcy telematyczni. Co więcej, dla mnie to sygnał, że Apple myśli właśnie o telematyce czy eco-drivingu. Ale póki co, to są moje przypuszczenia. Swoją drogą, z tego można zrobić naprawdę fajną usługę, obejmującą ubezpieczenia komunikacyjne oparte o styl jazdy, grywalizację dla kierowców czy serwis aut. Pożyjemy, zobaczymy. Z Teslą będzie im jedynie ciężko, bo samochody tej marki, mają tak rozbudowany system operacyjny, że nie potrzebują integracji ani z Apple CarPlay, ani Android Auto. A jak nie od dziś wiadomo, do tanga trzeba dwojga.

Smutna wiadomość jest taka, że to są jedynie zapowiedzi, na które będzie trzeba jeszcze nieco poczekać. W Aston Martin nowy CarPlay ma pojawić się w tegorocznym modelu DB12. Raczej do testów go nie dostanę, więc nie powiem Wam jak działa, większa szansa jest za to na Porsche. Z tym tylko, że niemiecki producent nie precyzuje, kiedy to dokładnie nastąpi.

Zdjęcia pochodzą z MacRumors

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to