Czysta energia to jeden z tych obszarów, w które bardzo chętnie angażują się korporacje i fundusze inwestycyjne. Innymi słowy – branża mocno na topie. Potwierdzeniem tego jest Program Grantowy ING, w ramach którego bank przekazał łącznie 1 milion złotych dla najlepszych projektów z konkursu skierowanego do młodych naukowców i start-upów.
Nagrodę główną w ramach projektu Program Grantowy ING, czyli 400 tysięcy złotych zdobyło DAC (Dynamic Air Controling) za innowacyjne urządzenie od chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisję CO2 z klimatyzacji. Drugie miejsce (300 tys. złotych) należy do rozwiązania zgłoszonego przez Panel Wiatrowy. System pionowych turbin wiatrowych, które nie tylko produkują energię, ale mogą też pełnić funkcję ogrodzenia.
Trzecim pomysłem, który zdobył uznanie kapituły konkursowej było zgłoszenie SGW (Silesian Wing Generator), za które jego twórcy otrzymali 150 tysięcy złotych. Pomysł to turbina wiatrowa z pionową osią obrotu dla gospodarstw domowych.
Dodatkowo, wyróżniona została Luminos Zielona Energia za panele fotowoltaiczne z sześciennych brył, które zwiększają efektywność produkcji energii z promieni słonecznych.
Co ważne, w pierwszej edycji projektu pt. Program Grantowy ING startowało aż 197 start-upów i młodych naukowców. To pokazuje, jak atrakcyjny jest to sektor rynku. Jak twierdzi Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego, bank poszukiwał rozwiązań, które wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, zwiększą wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jesienią ma zostać uruchomiona druga edycja programu.
Co taki bank, jak ING ma wspólnego z zieloną energią? Na pozór niewiele. Jednak na pozór, bo zwycięzcy poza nagrodami finansowymi, mają możliwość nawiązania kontaktu z inwestorami i firmami z portfolio ING oraz indywidualnego mentoringu, dopasowanego do potrzeb prowadzonego przez nich projektu. Na mój gust, to nic innego, jak próba wejścia banku w buty funduszy inwestycyjnych czy programów akceleracyjnych. I to całkiem udana, bo dostęp do kapitału jest niemal nieograniczony. Znacznie większy, niż ma to miejsce w przypadku telekomów, które też walczą o innowacyjne startupy.
Program Grantowy ING Banku Śląskiego jest jednym z elementów ogłoszonej w połowie 2021 Deklaracji Ekologicznej, w której m.in. bank zapowiedział, że przeznaczy 5,3 mld złotych na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla start-upów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln zł.
To jednak nie koniec. ING Bank Śląski mocno stawia na działania edukacyjne. W latach 2021-2023 wspólnie z partnerami zewnętrznymi zrealizuje także program edukacyjny na temat zmian klimatu dla kilkuset szkół podstawowych. Bank będzie dalej aktywnie wspierał wolontariat pracowniczy poprzez utworzenie specjalnego eko-funduszu „Moje środowisko” o wartości 300 tys. PLN rocznie. Dzięki temu pracownicy będą mogli realizować projekty ekologiczne na rzecz lokalnych społeczności.