Społem Express, czyli kolejny samoobsługowy sklep w Poznaniu

Poznań ewidentnie ma szczęście do bezobsługowych sklepów. Jeden z pierwszych w Polsce powstał właśnie w tym mieście, mocno innowacyjna Żabka też jest z Poznania, a teraz Poznańska Spółdzielnia Spożywców otworzyła Społem Express. Swój sklep bez kas.

Moda na bezobsługowe sklepy zaczyna ruszać w Polsce na dobre. Nie jest to już żaden rocket science, by taki punkt uruchomić, a z czasem korzyści będą niewspółmierne. Zarówno dla klientów, jak i samych sieci czy właścicieli tychże punktów. Zresztą nie bez powodu Żabka w swojej aplikacji zachęca do korzystania z samoobsługowych kas. Według mnie to krok, by większość punktów tej sieci była samoobsługowa, chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż w Żabkach bardzo dobrze sprzedaje się alkohol, nie wiem czy przy obecnym prawie jest to możliwe. Pewnie lobbing w tej kwestii jest potrzebny. Choć weryfikacja wieku przy obecnej technologii wcale nie powinna być trudna.

Wracając jednak do Poznania, to „Społem” Poznańska Spółdzielnia Spożywców zrealizowała swój kolejny autorski projekt. Tym razem jest to Społem Express. Mały, bo zaledwie 18-metrowy punkt znajduje się u zbiegu ulic Gminnej i Gospodarskiej i działa od 1 lutego.

Generalnie koncept jest bardzo prosty, bo działa na zasadzie maszyn vendingowych. W Społem Express znajduje się 5 takich automatów, które oferują łącznie około 250 pozycji asortymentowych, takich jak napoje, słodycze, słone przekąski, produkty śniadaniowe i obiadowe, artykuły higieniczne i chemia gospodarcza. To jednak nie wszystko, bo można też dostać pieczywo, jajka, cukier, wędlinę, herbatę czy kawę.

Express Społem
fot. Społem

Asortyment dzięki danym

Jak podaje Społem, Spółdzielnia będzie na bieżąco monitorować sprzedaż i dopasowywać ofertę do potrzeb klientów. Zatem klucz do sukcesu to dane. A te dzięki wszechobecnemu Internetowi Rzeczy można bardzo łatwo pozyskać. Zapewne maszyny vendingowe wyposażone są w odpowiednie czujniki, które w czasie rzeczywistym monitorują stany asortymentowe i bieżącą sprzedaż. No nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Swoją drogą to kilka lat temu, jak jeszcze wydawałam Connected Life Magazine, sam miałem taki pomysł, by otworzyć Connected Life Vending Point. No, ale jak to często bywa – na pomyśle się skończyło. Teraz jednak widzę, że wcale to nie była zła koncepcja.

Społem Express płatności

Za zakupy w Społem Express można zapłacić kartą lub blikiem. Wystarczy na panelu dotykowym wskazać produkty, jakie chcemy zakupić. Zatem technologicznie jest nieco bardziej ubogo niż w bezobsługowych sklepach Żabki, ale to też nieco inny koncept. Uważam, że tego typu projektów powinno przybywać, zwłaszcza, że w przypadku Społem Express, sklep otwarty jest 24 godziny przez siedem dni w tygodniu. Innymi słowy – non stop. W czasach, kiedy niemal całkowicie zlikwidowano niedziele handlowe, to mega koncept, któremu kibicuję z całych sił.

Spółdzielnia planuje rozwijać ten projekt w innych lokalizacjach miasta Poznania i Swarzędza.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to