TAURON ma już 100 stacji ładowania aut elektrycznych

TAURON Nowe Technologie informuje o kolejnych stacjach ładowania samochodów elektrycznych, uruchomionych w ramach programu Operator. Jak twierdzi – jest ich już sto. Nowe stacje pojawiły się w Zakopanem, Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku Białej. Inwestycje w ładowarki aut elektrycznych to jeden z elementów Zielonego Zwrotu TAURONA.

TAURON, podobnie jak inni operatorzy stacji ładowania aut elektrycznych, sukcesywnie powiększa swoją sieć ładowarek. W mojej opinii – idealnie byłoby, jakby zaczęły wszystkie działać w ramach jednego systemu czy aplikacji, ale wiem, że to chyba jednak lekka utopia. Tak czy siak, koncern energetyczny w swoim systemie ma ich już setkę. Szału nie ma, ale jak na polskie warunki to całkiem nieźle. Setka to prawie połowa tego, co ma Greenway, największa sieć stacji ładowania w Polsce.

ING Bank Śląski, który jestem partnerem wspierającym TAURONA Nowe Technologie w tym projekcie, zwraca uwagę na atrakcyjne lokalizacje poszczególnych stacji ładowania. Wymienia Zakopane czy lotnisko w Katowicach. I słusznie, bo dobra lokalizacja to klucz do sukcesu. Zresztą nie tylko w kontekście stacji ładowania. Tłumaczyłem to zresztą wielokrotnie przy okazji tematów związanych z goemarketingiem. Swoją drogą ciekaw jestem, czy takie firmy jak Esri bądź DataWise dostają zapytania w kontekście analizy lokalizacji pod stacje ładowania. Szczerze mówiąc – nie sądzę. To jeszcze nie ten etap. A to błąd. Bo już należy walczyć o dobre lokalizacje. Jak kiedyś o grunty pod centra handlowe.

Samorządy myślą o stacjach ładowania samochodów elektrycznych

Piotr Apollo, wiceprezes TAURON Nowe Technologie twierdzi, że elektromobilność to nie tylko domena dużych miast. „Coraz częściej zgłaszają się do nas także małe samorządy, te z turystycznym potencjałem, które zdają sobie sprawę z konieczności posiadania ładowarek w kontekście dynamicznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych. To pozwoli im przyciągnąć tych turystów, dla których posiadanie pojazdu elektrycznego wpisuje się w coraz popularniejszą filozofię życia polegającą na redukowaniu śladu węglowego. Słowa te potwierdza poniekąd Michał Baranowski, prezes Elocity, z którym współprowadzę program Naładowani TV Weekly Update. W jednym z odcinków powiedział, że samorządy powoli w tej kwestii też zaczynają się odzywać. Nie pamiętam jedynie, które. Sprawdźcie sami.

Wracając jednak do TAURONA, to na obsługiwanym przez niego obszarze, operator udostępnia 183 punkty ładowania prądem AC (wolnych) i 38 stanowisk do ładowania szybkiego DC. Dotąd wydawało mi się, że te DC powinny przybierać na sile, ale po tym, jak dzisiaj Business Insider strzelił z newsem, że Enea chciałaby podnieść ceny o 40%, to niektórzy mogą się lekko zniechęcić. Śmiem wyjaśnić. To tylko póki co pobożne życzenia, po drugie musi to zatwierdzić URE, po trzecie zawsze będzie można wybrać innego operatora, a wreszcie po czwarte – energia i tak będzie drożeć. To pewne, jak w banku. Ale pamiętajcie o jednym. Świat się zmienia. Dopłaty do elektryków będą pewnie z czasem jeszcze większe i przywileje również. Aż do czasu, jak rynek odpowiednio się nasyci. Wówczas trzeba będzie przykręcić kurek. Jednak spokojnie, tutaj w Polsce jesteśmy dopiero na początku rozwoju elektromobilności. 5 lat to minimum, a bardziej celowałbym w 10. Czyli dekada korzyści tego, że przesiadamy się na auta elektryczne. Czy te 100 stacji TAURONA nam w tym pomoże? Myślę, że z pewnością tak. Liczyłbym na więcej. Tych szybkich również. Bo dla niektórych… czas to pieniądz.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to