Teltonika to litewska firma znana głównie z produkcji urządzeń telematycznych. No przynajmniej ja ją tak kojarzę. Teraz to się zmieni. Wszystko za sprawą nowego produktu – TeltoHeart. Będą to opaski, a w zasadzie zegarki, monitorujące pracę serca. Innymi słowy – Teltonika wchodzi w medtech.
Rynek technologicznych urządzeń medycznych w 2022 wyceniany był na ponad 577 miliardów dolarów, a prognozuje się, że w 2030 ma osiągnąć zawrotną sumę 850 miliardów dolarów. Innymi słowy – rośnie.
Swoją szansę upatrują w nim firmy z sektora technologicznego, które dotąd nie miały wiele wspólnego z branżą medtech czy nawet healthtech. Mam na myśli tu monitoring parametrów zdrowotnych, bo przecież nie wszystkie urządzenia uzyskują certyfikację jako produkty medyczne.
Jedną z firm, która z pewnością zwietrzyła swoją szansę na udział w tym rynku jest litewska Teltonika. Szerzej znana dotąd jako producent i dostawca rozwiązań telematycznych (urządzenia i moduły GPS). W kierunku branży telemedycznej zwróciła swoje kroki w trakcie pandemii COVID-19, kiedy to uruchomiła spółkę Teltonika Telemedic. Teraz poinformowała nie tylko o zamiarze, lecz o starcie produkcji inteligentnych opasek medycznych, przeznaczonych dla osób borykających się z zaburzeniami pracy rytmu serca. Jak twierdzą przedstawiciele Teltoniki, opaski TeltoHeart są unikalnym rozwiązaniem, jakiego dotąd na rynku nie ma.
Na pomysł tego typu rozwiązania wpadł założyciel Teltoniki kilka lat temu, głównie pod wpływem artykułu, w którym przeczytał, że naukowcy Uniwersytetu Technologicznego w Kownie wraz z kolegami z Uniwersytetu Wileńskiego, opracowali algorytm wykrywania migotania przedsionków. Do całości brakowało urządzenia. Strony się dogadały i rozpoczęły wspólny projekt, którego efektem jest opaska TeltoHeart. Podobno produkt przeszedł już certyfikację medyczną i obecnie znajduje się na etapie produkcji masowej. Pierwsze partie mają trafić do Indii, Hiszpanii, Peru oraz na Cypr. Część z nich z pewnością zasili także litewskie placówki medyczne. Biorąc pod uwagę sieć dystrybucji, którą Teltonika budowała od wielu lat, wierzę w to, że o ile produkt działa tak, jak według zapowiedzi, to sukces rynkowy będzie spory.
Dlaczego tak uważam? Bo na całym świecie z zaburzeniami rytmu serca zmaga się około miliarda osób. Najskuteczniej tego typu dolegliwości można leczyć tylko wówczas, jeśli zostaną zdiagnozowane na czas, a ponadto regularne pomiary, czyli monitoring jest kluczowy w procesie leczenia. Opaska medyczna TeltoHeart wykrywa migotanie przedsionków, arytmie czy inne choroby, bądź ich symptomy. Na tej podstawie można zlecić już badanie EKG, potwierdzające to, co opaska sygnalizuje, bądź je wykluczyć. No i teraz niech z tego miliarda osób TeltoHeart kupi nawet kilka procent, to już wiecie, dlaczego powyżej pisałem o sukcesie.
Ekosystem MyHealth
Oczywiście, jak na urządzenia telemedyczne w 2023 roku przystało, do ich poprawnego działania potrzebne są kolejne elementy ekosystemu w postaci aplikacji mobilnej, analizy danych i wreszcie platformy dla lekarzy. Tak jest i w tym przypadku. Teltonika Telemedic oferuje kompletny ekosystem o nazwie MyHealth, w skład którego wchodzą: opaska TeltoHeart, aplikacja mobilna oraz platforma dla lekarzy – TeltoCare, z której można korzystać w placówkach medycznych. Docelowo zdalny, ale ciągły monitoring może przełożyć się konieczność zmniejszonej liczby wizyt lekarskich, jak również większą dostępność lekarzy.
Jak dla mnie – bomba.
TeltoHeart funkcje
Mimo, że producent reklamuje swój produkt jako opaski medyczne, ewidentnie zasługują one na miano smartwatcha. Oferują bowiem szereg innych funkcji, niż tylko sam pomiar pracy serca. I tak na przykład mamy tu do czynienia m.in. z: nagrywaniem EKG, wykrywaniem arytmii, ciągłym monitoringiem rytmu serca, detekcją upadków i przyciskiem alarmowym, komunikacją głosową, czyli możliwością dzwonienia pod zdefiniowane numery, możliwością wysyłania i obierania wiadomości czy funkcją zegarka (data, godzina). To tylko niektóre z funkcjonalności, bo z pewnością jest ich więcej, jednak obecnie na stronie produktowej brakuje specyfikacji technicznej. Jak się pojawi, zrobię aktualizację wpisu.