Volvo otwiera w Krakowie Tech Hub, w którym zatrudni nawet 600 talentów

Dziś w Warszawie gościł Prezes Volvo Cars – Jim Rowan. Co było powodem tej wizyty? Zakomunikowanie otwarcia w Krakowie nowej inwestycji Volvo – Tech Hub. Jak się domyślacie, będzie to centrum rozwoju oprogramowania, które ma odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju szwedzkiej marki.

Koncerny motoryzacyjne stawiają na software development. Niemal dwa lata temu Mercedes informował o zatrudnieniu 1000 programistów, ostatnio przytaczałem Wam komunikat Stellantis mówiący o otwarciu software hub w Gliwicach, a dzisiaj Volvo mówi o podobnej inwestycji w Krakowie – Tech Hub. I o ile sam fakt inwestycji w rozwój kompetencji technologicznych przez branżę moto wcale mnie nie dziwi, to cieszy, że na lokalizację nowych ośrodków wybierana jest Polska.

Tech Hub w Krakowie ma zostać uruchomiony do końca bieżącego roku, zatrudniając około 120 inżynierów. Docelowo pracę ma tam dostać około 600 osób, uzupełniając i ściśle łącząc się z centrami inżynieryjnymi Volvo w Chinach i Szwecji oraz innymi centrami technologicznymi na całym świecie.

Volvo ogłaszając krakowską inwestycję potwierdza, że rozumie iż samochody w przyszłości będą w całości oparte na oprogramowaniu, uaktualniane za pośrednictwem zdalnych aktualizacji. To wszystko sprawa, że rozwój wewnętrznego oprogramowania jest kluczem do osiągnięcia pozycji lidera w technologicznym wyścigu w branży moto. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał okazji i nie zapytał prezesa Volvo, czy w strategii długoterminowej koncern zamierza uniezależniać się technologicznie od innych dostawców czy wręcz przeciwnie – pełnić rolę integratora. Jim Rowan odpowiedział, iż samodzielny software i hardware development jest strasznie kosztowny, zatem w przyszłości z pewnością będą korzystać ze sprawdzonych dostawców, jak Google, Nvidia czy Qualcomm.

Ciekawe pytanie zadał także Tomek Okurowski, pytając o dalszy rozwój Volvo OS w kontekście Android Automotive. Rowan odpowiedział, że współpraca z Google (dostawca Android Automotive) będzie wciąż rozwijana, a Volvo OS pozostanie systemem spinającym wszystko w całość.

Dlaczego Kraków?

Volvo jest obecne w Polsce od ponad 30 lat. Oznacza to, że koncern doskonale zna nasz kraj. Przedstawiciele szwedzkiej marki twierdzą, iż Kraków właśnie jest wschodzącym centrum technologicznym, z szeroką siecią firm technologicznych w regionie.

To wedle oficjalnych wypowiedzi. Mnie z kolei wydaje się, że w wyborze Krakowa na lokalizację nowego Tech Hubu, niebagatelną rolę odegrał Arek Nowiński, były Dyrektor Zarządzający Volvo Car Poland, a pełniący obecnie funkcję Senior Vice President Volvo Cars, Head of EMEA. Jeśli tak jest w rzeczywistości, duże brawa dla niego.

Tech Hub w Krakowie będzie czwartą taką inwestycją Volvo na świecie po takich miastach jak: Sztokholm i Lund w Szwecji czy Bangalore w Indiach.

Volvo Tech Hub Kraków praca

Gdybyście byli zainteresowani pracą w nowym centrum rozwojowym Volvo, to na stronie koncernu widnieją już pierwsze oferty. Oto link do nich.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to