Widziałem Dom Zmienny i jego fasadę solarną od SunRoof

Czy dom może być samowystarczalny energetycznie? ANTA Architekci i SunRoof przekonują, że tak. Dom Zmienny, który miałem okazję oglądać, wyposażony jest we wszystko, co ten proces usprawnia.

Dom Zmienny to gotowy już projekt pracowni Daniela Cieślika – ANTA Architekci, wyposażony w rozwiązania energetyczne dostarczone przez SunRoof. O jakich elementach mowa? Dach solarny, fasada solarna czy carport z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. A to dopiero początek tego, co sprawia, że Dom Zmienny jest rewelacyjnym projektem, nie tylko pod względem technologicznym.

Gotowy dom za milion złotych

ANTA Architekci wpadli na genialny, w mojej ocenie, pomysł. Stworzyli nowoczesny, parterowy budynek o powierzchni 143,61 metrów kwadratowych, który można powielać, czyli budować seryjnie, w określonym z góry budżecie. To szczególnie istotne, gdyż budowa domu jest często studnią bez dna. Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez Oferteo.pl w 2015 roku, gdzie respondenci podawali, że koszty budowy domu zwykle przekraczają planowany na początku budżet o 11-20 procent. W przypadku Domu Zmiennego nie trzeba o to się martwić, bo zaakceptowana przez obie strony cena nie ma prawa ulec zmianie. Ci więcej, w kosztach została uwzględniona cała instalacja.

Jaka to cena? Stan deweloperski +++ to koszt na poziomie 1 miliona złotych. Czy to dużo czy nie oceńcie sami, ja jednak dodam, że w niektórych miejscach w Warszawie to cena trzypokojowego mieszkania.

Dom Zmienny

Skonfiguruj sobie dom

W dobie wszechobecnej personalizacji, możemy skonfigurować sobie nawet nasz przyszły dom. Z pewnością to duży ukłon w stronę tych osób, które chcą chociaż w części poczuć się, iż mają realny wpływ na swój wymarzony dom. Jak mówi Daniel Cieślik, architekt i założyciel pracowni ANTA Architekci – „Dom Zmienny to nowoczesny, parterowy, pasywny budynek o optymalnej powierzchni 143,61 mkw., wyposażony m.in. w najlepsze instalacje domu inteligentnego i zintegrowaną fotowoltaikę. Projekt ma dopasowywać się do przyszłych mieszkańców, a nie odwrotnie. Inwestorzy mogą wedle własnych potrzeb i preferencji skonfigurować układ wnętrz. Nie zakładamy jednak ingerencji w zewnętrzny obrys i konstrukcję domu, ponieważ chcemy, aby dzięki niezmiennej bryle Dom Zmienny mógł dopasować się do jak największej liczby działek na terenie całej Polski.”

W zależności od warunków zabudowy, planu zagospodarowania przestrzennego, bądź preferencji przyszłych mieszkańców, projekt można zrealizować w czterech wariantach: z dachem płaskim, solarnym dachem dwuspadowym, czterospadowym lub wielospadowym.

Dom Zmienny

Do projektu wybrana została nowoczesna technologia solarna SunRoof, zapewniająca dopracowane w każdym detalu połączenie estetyki z funkcjonalnością. Przykładem są nie tylko panele solarne na dachu, lecz także na elewacji. Produkuje ona więcej energii niż można byłoby się spodziewać, a ponadto designem dopasowuje się do architektonicznej wizji domu.

Co więcej, SunRoof odpowiedzialny jest także za carporty, czyli wiaty fotowoltaiczne na samochody elektryczne wraz ze stacjami ładowania. Jak twierdzi Lech Kaniuk, CEO SunRoof – „Prąd wytwarzany przez SunRoof 2w1 zasili urządzenia elektryczne i systemy grzewcze oraz naładuje samochód elektryczny. Z kolei nadwyżka energii wyprodukowana w ciągu dnia zostanie zmagazynowana w banku energii i wykorzystana po zachodzie słońca. To pozwoli zwiększyć autokonsumpcję i zoptymalizować zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. A to jeszcze nie koniec. Jak dowiedziałem się od Lecha Kaniuka, firma planuje jeszcze w tym roku umożliwić swoim klientom sprzedaż wyprodukowanej energii po cenach rynkowych.

Akurat podczas prezentacji Domu Zmiennego miałem okazję porozmawiać z Lechem Kaniukiem na temat udziału SunRoof w tym innowacyjnym projekcie, a także o tym, co dzisiaj SunRoof ma w swojej ofercie. Zapraszam do naszej rozmowy.

Smart Home samowystarczalny energetycznie

Dom inteligentny w przypadku Domu Zmiennego nabiera zupełnie nowego wymiaru. Znacznie głębszego. To nie tylko już sterowanie oświetleniem czy klimatyzacją za pośrednictwem smartfona, ale zaawansowane i efektywne zarządzanie czystą energią produkowaną przez system SunRoof. Pozwala on monitorować ilość wytwarzanego prądu i przekierowywać jego nadwyżki do miejsc, w których jest aktualnie potrzebny.

Oczywiście nie zabraknie w nim innych rozwiązań typu smart, oferowanych przez SolarEdge czy Luksystem.

Dom zmienny – dla kogo?

Dla kogo zatem jest Dom Zmienny? Podczas prezentacji dla mediów, Daniel Cieślik przekonywał, że to świetne rozwiązanie dla młodych par czy małżeństw. Innymi słowy – domek na start. I muszę przyznać, że coś w tym jest. Pod warunkiem, że posiada się odpowiednią działkę (600-1000 m2) i chce się mieszkać poza miastem. A do tego dojrzewa się zazwyczaj nieco w późniejszym wieku. Dlatego drugi argument Cieślika, czyli dom dla seniorów przekonuje mnie znacznie bardziej. Architekt ma na myśli osoby, posiadające duży dom, z którego wyprowadziły się dzieci. 150-metrowy Dom Zmienny byłby dla nich idealnym rozwiązaniem.

A jak chcecie zobaczyć, jak wygląda Dom Zmienny, to oczywiście odsyłam na stronę internetową projektu, a także zachęcam do obejrzenia poniższego odcinka Raportu Technologicznego, w którym ten projekt omawiam:

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to