Więcej mocy, więcej stacji – jak GreenWay przygotowuje się do wakacji?

Wakacje już za pasem, a to oznacza, że po raz pierwszy w historii Polski, na drogi wyjedzie największa liczba kierowców, poruszająca się samochodami elektrycznymi. Czy polska infrastruktura jest na to gotowa? Tego bym nie powiedział, ale jeden z największych operatorów w Polsce – GreenWay, pokazał, jak przygotował się na ten wakacyjny test.

W okresie wakacyjnym po polskich drogach ma już jeździć około 50 tysięcy samochodów elektrycznych. Co ważne, część z nich, codzienne miejskie trasy przełoży na te długodystansowe. Według ekspertów GreenWay Polska, wzrost liczby aut z zieloną tablicą na polskich drogach i zarazem podróży wakacyjnych, będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach, a także wymieniając urządzenia, które nie działały zgodnie z oczekiwaniami.

Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, na koniec marca 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych ponad 45 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, a w całym pierwszym kwartale tego roku, ich liczba zwiększyła się o ponad 5700 sztuk. Na dane z drugiego kwartału należy jeszcze poczekać, ale przekroczenie bariery 50 tysięcy EV w Polsce jest realne. Z danych GreenWay Polska wynika, że to właśnie w sezonie letnim padają rekordy pod względem liczby kierowców korzystających z usług ładowania aut i użytej przez nich energii.

Jak podaje Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska, w ubiegłym roku tylko w lipcu kierowcy aut elektrycznych korzystających ze stacji GreenWay pobrali trzy razy więcej energii, niż w ciągu sześciu miesięcy rok wcześniej. Podobnie wyglądało to także w sieci Elocity, a wiem o tym doskonale, bo z jej prezesem, czyli Michałem Baranowskim, prowadzę cotygodniowe dyskusje o elektromobilności na kanale Naładowani TV. Zachęcam do oglądania i subskrybowania.

Więcej stacji

Wracając jednak do planów sieci GreenWay, to operator podaje, że od 2017 roku publiczna infrastruktura ładowania GreenWay rośnie w tempie około 6 nowych stacji ładowania miesięcznie, a od początku tego roku do końca maja, spółka włączyła do sieci 48 nowych stacji. W najbliższych tygodniach GreenWay planuje uruchomić kolejnych dwadzieścia. Jest więc spora szansa na to, że po wakacjach największa w Polsce sieć ładowania będzie już liczyła ponad 400 ogólnodostępnych stacji.

Więcej mocy

Nowe stacje to nie wszystko. Podczas podróży dla kierowcy i jego pasażerów, niezwykle istotny jest czas, jaki spędzają ładując samochód w trasie. Tu kluczową rolę odgrywa moc ładowarki. Równolegle do rozbudowy sieci, GreenWay zajmuje się także podnoszeniem mocy stacji w najbardziej uczęszczanych przez podróżnych lokalizacjach, a także wymianą urządzeń, które się nie sprawdziły, na bardziej niezawodne. I o ile zwiększonej mocy na jednej z warszawskich stacji GreenWay sam doświadczyłem, co mnie pozytywnie zaskoczyło i z czego bardzo się cieszę, to z kolei kolejnym razem, jak był podłączony inny samochód, stacja kompletnie nie radziła się z podziałem mocy. On miał dużo, a ja mało. Ale zakładam, że do wakacji i z tym się uporają.

Nowe, szybkie stacje

To, co mnie akurat cieszy najbardziej to fakt, iż przybywa szybkich stacji ładowania o mocy 150 kW. Zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie dotąd funkcjonowały starsze i słabsze urządzenia. Zaliczają się do nich takie miejsca, jak: Gryf Szczecin, Revia Park Zamość, Galeria Solna Inowrocław, Kaufland Wrocław III, Kaufland Elbląg, Sanska S.A. Wrocław, MZK Koszalin, Restauracja Stare Jabłonki, Kaufland Rzeszów.

Delta zamiast EVBox

GreenWay podaje, że obecnie prowadzi wymianę 14 ultraszybkich ładowarek producenta EVBox na urządzenia marki Delta. To nic dziwnego, bo w branży chodzą słuchy, że EVBox zwija się z rynku, więc logiczne, że GreenWay nie chce zostać z ręką nocniku. W przypadku pięciu lokalizacji przebudowa już trwa, a uruchomienie nowych ładowarek o mocy do 200 kW zaplanowane jest na koniec lipca w następujących lokalizacjach: MOP Malankowo kierunek Toruń, MOP Malankowo kierunek Gdańsk, Hotel Dwór Sójki Kutno, Stacja Paliw Orlen Łyszkowice, Citronex Zgorzelec.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to