Wodorowy generator dla jachtów

Toyota Motor Europe oraz firma Energy Observer Developments (EODev) opracowały nowy modułowy generator prądu REXH2 do zastosowania na jachtach, oparty na wodorowych ogniwach paliwowych Toyoty. Zestaw ogniw paliwowych przystosowany do pracy w trudnych warunkach na morzu został przetestowany podczas eksperymentalnego rejsu bezemisyjnego jachtu Energy Observer.

Generator REXH2 został zainstalowany na 12-metrowym, 12-osobowym jachcie HYNOVA 40 marki HYNOVA Yachts. Jest to łódź z napędem elektrycznym zasilanym baterią, która została dodatkowo wyposażona w generator wodorowy. To pierwsza łódź rekreacyjna wyposażona w ogniwa paliwowe. Projekt wprowadza bezemisyjną technologię wodorową do przemysłu morskiego.

Moduł ogniw paliwowych Toyoty w generatorze REXH2 ma moc 60 kW i opiera się na elementach napędu Toyoty Mirai. Badania rozwojowe prowadzone przez Toyotę i EODev pozwoliły dostosować go do pracy na morzu.

Wodór niezbędny do osiągnięcia bezemisyjności

Dzięki tego rodzaju projektom Toyota realizuje swoją strategię poszerzania stosowania ogniw paliwowych o kolejne branże i dziedziny. Jest to możliwe dzięki uniwersalności i skalowalności tej technologii. Zespół Fuel Cell Business Unit w Toyota Motor Europe dostarcza partnerom nie tylko dostawy modułów ogniw paliwowych, ale także wsparcie techniczne oraz doradztwo ekspertów w zakresie optymalnego użytkowania technologii wodorowych w nowo opracowywanych urządzeniach i systemach. Do tej pory technologie wodorowe marki znalazły zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych, autobusach i jachtach, a także w przenośnych, mobilnych i stacjonarnych generatorach o różnej skali (zarówno użytkowej, jak i przemysłowej). Rozwój i popularyzacja technologii wodorowych mieści się w długofalowej strategii Toyota Environmental Challenge 2050, która zakłada osiągnięcie całkowitej bezemisyjności netto w globalnej działalności Toyota Motor Corporation do 2050 roku.

Wodorowy generator dla jachtów

Eksperymentalny katamaran Energy Observer


Energy Observer to pierwszy samowystarczalny energetycznie statek na wodór. Jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym energią odnawialną, zarówno bezpośrednio, jak i magazynowaną w postaci wodoru. Gaz ten wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej zarówno podczas postojów, jak i w drodze, a następnie w miarę zapotrzebowania produkuje się z niego prąd w ogniwach paliwowych. Instalacja wodorowa ma mniejszą masę niż miałaby alternatywa w postaci baterii.

Wodór służy jako wygodny sposób magazynowania energii odnawialnej ze słońca, wiatru i ruchu fal, produkowanej na pokładzie jachtu. Katamaran nie korzysta z zewnętrznego zasilania czy paliw kopalnych, nie emituje przy tym gazów cieplarnianych, tlenków azotu, cząstek stałych ani żadnych innych szkodliwych substancji, a jedynie wodę. Od 2017 roku trwa sześcioletni rejs Energy Observera dookoła świata, w czasie którego zespół naukowców testuje nowe technologie.

Hynova 40
fot. Toyota

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to