11 rzeczy, które o tech musisz wiedzieć w poniedziałek (8.02.2021)

Technologiczny Raport Kacperka to nowy cykl, w którym codziennie albo prawie codziennie, przygotowuję kilka najważniejszych informacji z branży technologicznej. Raz więcej, raz mniej. Z różnych dziedzin. Jeśli siedzisz w tech, IoT lub biznesie z technologiami powiązanym – mój codzienny raport to dla Ciebie pozycja obowiązkowa. Dzięki temu nie musisz już czytać wszystkich internetów, bo ja to za Ciebie i dla Ciebie robię. Zapraszam na pierwsze wydanie.

Technologiczny Raport Kacperka #1 – poniedziałek (8.02.2021)

1. Biznes

Orlen chce mieć swój akcelerator startupów.

Każda duża korporacja już chyba ma swój akcelerator technologiczny. Począwszy od banków, poprzez telekomy, na firmach motoryzacyjnych czy energetycznych kończąc. Dziwić może jedynie fakt, że Orlen tak późno się za to wziął. Ale lepiej późno niż wcale. Generalnie cel jest prosty – chodzi o pozyskiwanie startupów. Co prawda były już takie, które na współpracy z Orlenem się sparzyły – kojarzycie case Just Drive? – Wszystkich szczegółów jednak nie znam. W każdym razie Orlen szuka operatora korporacyjnego Akceleratora. Skoro koncern koniecznie chce go pozyskać z zewnątrz, to według mnie rolę tę powinien pełnić GovTech Polska, który już kilka konkursów dla startupów przeprowadził. O ile dobrze pamiętam – dla Orlenu i innych spółek skarbu państwa też coś tam było. Być może brakuje kompetencji? O wynikach przekonamy się zapewne już niebawem, bo wczoraj w nocy upłynął termin składania ofert. Jakieś typy?

2. Analizy / Raporty / Prognozy

Europa na trzecim miejscu pod względem wydatków na Internet Rzeczy

Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku zmniejszyły się prognozowane rok wcześniej wydatki na Internet of Things. Jak jednak jeszcze w zeszłym roku prognozowali analitycy ze Statista, wartość wydatków na IoT do końca 2023 w ujęciu globalnym ma wynieść 1,1 biliona dolarów. Największy pod tym względem rynek to Azja. Drugie miejsce należy do Ameryki Północnej, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Europa. To dobre rokowania dla dostawców działających w Polsce. Stety albo niestety, większość raportów związanych z Internet of Things, wciąż na pierwszym miejscu stawia rozwiązania z zakresu smart home.

3. Cyberbezpieczeństwo

Klasy w szkołach średnich o profilu cyberbezpieczeństwa – CYBER.MIL z klasą

Jak wojsko bierze się za komunikację, to trochę średnio im to wychodzi. Być może jeszcze nie dogadali się z tvp info i stąd dość mało informacji. W każdym razie ponownie zaczyna się komunikacja pilotażowego programu „CYBER.MIL z klasą”, który ma ruszyć wraz z nowym rokiem szkolnym. Obejmie on 16 szkół średnich (licea i technika) w całej Polsce. Ja bym powiedział „tylko”, Ministerstwo Obrony Edukacji, bo pod ich patronatem jest ten program organizowany, powie pewnie „aż 16”. W każdym razie program zakłada kształcenie uczniów w klasach o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Program nauczania obejmie m.in. takie obszary jak podstawy cyberbezpieczeństwa czy zarządzanie bezpieczeństwem danych. Nadzór merytoryczny nad programem sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Uważam, że to naprawdę świetny pomysł i zdecydowanie zawód przyszłości. Szkoda, że to tylko 16 szkół i do tego nie w tych największych miastach. Liczę, że to tylko na potrzeby pilotażu i z czasem będzie tego więcej. Kibicuję mocno.

4. Internet of Things

Przyszłość to zupełnie nowy rodzaj urządzeń IoT

Według firmy Eseye czeka nas zupełnie nowa generacja urządzeń dedykowanych dla Internetu Rzeczy. Mają stać się bardziej aktywne i spersonalizowane, wyposażone w więcej czujników, lepiej współpracujące z chmurą oraz wyposażone w silniki sztucznej inteligencji (AI). Dzięki temu możliwe będzie w czasie rzeczywistym prognozowanie, jakie usługi na nich powinny być autonomicznie konfigurowane. Wszystko po to, by zbierać jak najwięcej potrzebnych danych, maksymalizując przychody.

Co prawda CEO Eseye, Nick Earle nie precyzuje o jakie urządzenia może konkretnie chodzić, ale nie trzeba być analitykiem rynku, by wiedzieć, że dane, sztuczna inteligencja i chmura to przyszłość. Jeśli dołączymy do tego narzędzia (urządzenia IoT), które pozwalają te dane gromadzić, jesteśmy w domu. Jak słusznie podkreśla Earle, zwycięzcami będą ci, którzy potencjał dostrzegą nie tylko w samych urządzeniach, lecz zbieraniu i analizie danych IoT.

5. Celebryci

Robert Downey Jr. ogłasza start funduszu inwestującego w technologie ds. zmian klimatycznych

Aktor i producent firmowy Robert Downey Jr. ogłosił start nowego funduszu inwestycyjnego, skupiającego się na inwestowaniu w technologie, którą są odpowiedzią na największe wyzwania środowiskowe, jak zmiany klimatyczne. Downey Jr. to nie jedyny aktor angażujący się w technologie. Będę o tym pisał więcej. Nowy fundusz ma być częścią projektu Footprint Coalition, w który Downey Jr. zaangażowany jest już od 2019 roku.

6. Gadżety

Pierwszy komputer Apple wystawiony na sprzedaż na eBay`u

Jeśli macie wolne 1,5 miliona dolarów i jesteście przy tym fanami Apple, to możecie stać się właścicielem jednego z pierwszych komputerów stacjonarnych giganta z Cupertino. Mowa o Apple 1 z 1976 roku. Sprzedający jest drugim właścicielem. Jak informują media, pierwotna cena komputera wynosiła 666 dolarów. Niezły zwrot z inwestycji, co?

Apple I
fot. eBay

Jeśli ktoś jest zainteresowany, link do aukcji tutaj

7. Medtech

Roboty rehabilitacyjne wspomagają rehabilitację po udarach

Polski robot neurorehabilitacyjny Luna EMG skutecznie wspomaga leczenie pacjentów po udarach w 20 krajach na świecie. Rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu elektromiografii w treningu kory czuciowo-ruchowej, co ułatwia tworzenie nowych połączeń nerwowych. Inne dostępne na rynku rozwiązania pozwalają w terapii wykorzystać m.in. elementy gamifikacji. Rynek robotyki rehabilitacyjnej będzie rósł w najbliższych latach w średnim tempie 20 proc. rocznie.

– Zautomatyzowana neurorehabilitacja polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie rehabilitacji. To głównie wykorzystanie robotów rehabilitacyjnych. Musimy pamiętać o tym, że to terapeuta jest zawsze mózgiem operacji, a urządzenia wspomagania procesu rehabilitacji są tylko doskonałym narzędziem, które wspomaga proces terapeutyczny w rękach mądrego i świadomego terapeuty – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Innowacje dr n. med. Dominika Kozak, specjalista ds. klinicznych w firmie EGZOTech.

8. Moto

Wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce w nawigacji BMW

BMW jako pierwszy producent motoryzacyjny w Polsce udostępnił kierowcom pełną informację na temat krajowej sieci ładowarek samochodów elektrycznych. Można je sprawdzić zarówno w nawigacji w aucie, jak i w aplikacji MyBMW oraz MINI. Dostawcą informacji są bazy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA). O takiej potrzebie pisałem już kilka lat temu podczas mojego testu i3. Fajnie, że BMW mnie posłuchało 😉

Nawigacja BMW
fot. BMW

9. Nieruchomości

Warszawa dobrym miejscem dla centrów danych

Cushman & Wakefield twierdzi, że Warszawa cieszy się zainteresowaniem dużych firm technologicznych, w tym tych, które w regionie chcą postawić duże centra danych. Jednym z powodów, jakie są wskazywane w raporcie „Data Centre European Secondary Markets” jest chęć transformacji technologicznej przedsiębiorstw oraz administracji rządowej. A to z kolei rodzi zainteresowanie firm technologicznych, które koncentrują się głównie na europejskich stolicach. Polska, a dokładniej Warszawa, jest ma zalety zarówno pod kątem położenia geograficznego, potencjału rynkowego, jak i ceny najmu powierzchni. Według Cushman & Wakefield potencjał inwestycji w centra danych w Polsce będzie wzrastał.

10. Podróże

Emirates wprowadza bezdotykowe automaty do samodzielnej odprawy

Emirates to jedna z tych linii, która wręcz modelowo reaguje na pandemię koronawirusa i potrzebę bezpieczeństwa z nią związaną. Między innymi w zeszłym roku na lotnisku w Dubaju pojawiły się automaty do samodzielnej odprawy. Teraz pora na kolejny krok. Automaty te będą bezdotykowe.

32 samoobsługowe automaty do odprawy bagażu i 16 kiosków do odprawy osobistej, można obsługiwać za pomocą smartfonów czy tabletów, bez konieczności dotykania wspólnych ekranów. Również na pokładzie samolotów, pasażerowie mogą korzystać ze swoich urządzeń w celu przeglądania np. menu. Z kolei aplikację Emirates, która oferuje możliwość stworzenia własnej playlisty z ponad 4500 kanałów rozrywki pokładowej, można zsynchronizować z osobistym ekranem na pokładzie samolotu. Linia zapowiada, że w nadchodzących miesiącach pasażerowie będą mogli również kontrolować ekrany IFE za pomocą urządzeń osobistych.

fot. Emirates

11. Armia

Wielka Brytania będzie miała bojowego bezzałogowca

Jak podaje Rzeczpospolita, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt na budowę autonomicznego latającego bezzałogowca bojowego. Czas realizacji – trzy lata. Wartość projektu 30 milionów funtów. Podobno w Polsce też o tym myślimy. Kluczowe jest tu jednak – myślimy.

Zdjęcie tytułowe: Biznes zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to