Inteligentne recyklomaty dają nagrody za segregowanie odpadów

Oddajesz plastikowe butelki czy puszki i zbierasz punkty. Później wymieniasz je na nagrody. A przy tym dbasz o środowisko. To wszystko umożliwiają inteligentne recyklomaty.

Inteligentne miasto dba o środowisko. Przynajmniej powinno. Takie rozwiązanie, jak inteligentne kosze na śmieci, a dokładniej rzecz ujmując – inteligentne recyklomaty, powinno znaleźć się na każdym osiedlu. Korzyści dla wszystkich. Dla środowiska i mieszkańców. Bo ci ostatni dzięki segregacji śmieci zbierają punkty, które mogą wymienić później na nagrody.

Pierwsze recyklomaty pojawiły się w Warszawie już w zeszłym roku. Jednak ich liczba, to igła w stogu siana potrzeb. Chociaż dzięki projektowi Skylab, realizowanemu przez Giełdę Papierów Wartościowych, ma ich trochę przybyć. Ile – nie wiem. Ja osobiście widziałbym je w całej Warszawie, a z pewnością w Miasteczku Wilanów, które jest mi szczególnie bliskie. Gdybym zasiadał w radzie dzielnicy, forsowałbym ich wprowadzenie. Paczkomatów już jest całkiem sporo, pralniomaty padły (a też były), więc czas na inteligentne recyklomaty.

I żeby była jasność. Inteligentnych koszy na śmieci już trochę na rynku jest. Roboty potrafią poznać cechy i rozróżnić, czy materiał jest mętny, czy nieprzezroczysty, rozpoznają też symbole określonych marek. To jednak robią maszyny. A największym wyzwaniem jest, by do segregacji przekonać ludzi. I tu pojawiają się inteligentne recyklomaty EcoTech System.

Generalnie to mega pomysł na segregowanie odpadów. Problem w tym, że samorządy chyba jeszcze tego nie kupują, ale może czas na wspólnoty mieszkaniowe? Nie znam modelu biznesowego EcoTech System, ale sam produkt kupuję. W połączeniu z aplikacją mobilną, która umożliwia zbieranie punktów za każdą wyrzuconą puszkę czy butelkę i wymianę ich na nagrody od partnerów programu, to świetne rozwiązanie na miarę dzisiejszych czasów. Do zbierania punktów przyzwyczaiły nas już stacje benzynowe czy Payback, a ostatnio nawet Żabka. Dlaczego więc nie mielibyśmy ich dostawać za segregację odpadów? Większość z nas i tak to robi, bo wierzy, że tak trzeba. A jeśli dołożyć do tych punktów jeszcze elementy grywalizacji, to zrobiłby się z tego mega prośrodowiskowy program. Ja trzymam za niego kciuki. Zresztą jak podaje EcoTech System, już pierwsze dwa recyklomaty w stolicy spełniły swoją rolę – zebrano ponad 70 tys. plastikowych i 16 tysięcy szklanych butelek oraz prawie 27 tysięcy puszek. Słabo? A Ty na co jeszcze czekasz? Pobierz apkę i szukaj recyklomatów EcoTech System w swojej okolicy.

Autor

Podoba Ci się? Udostępnij innym

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój tekst, pomógł albo zainspirował. Trochę krótsze treści związane z tech będą też pojawiały się na moim instagramie w formie insightów. Zatem będzie mi szalenie miło, jeśli będziesz obserwował mój profil na Insta

227 Obserwujący
Obserwuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze na blogu

Chcesz co jakiś czas dostawać najlepsze moje teksty?

Zostaw swój adres, a gwarantuję, że zbytnio spamować Cię nie będę