BMW inwestuje 400 milionów euro w iNEXT

Od elektromobilności nie już odwrotu. Potwierdza to chociażby inwestycja BMW, w ramach której Niemcy pchają ok. 400 milionów euro w produkcję iNEXT w zakładach w Dingolfang. A to nic innego, jak największe zakłady produkcyjne w Europie do montażu samochodów BMW z napędem czysto elektrycznym przeznaczonych do wysoko zautomatyzowanej jazdy.

Przedstawiciele BMW słusznie uważają, że w najbliższych latach na całym świecie nie będzie jednego rozwiązania spełniającego wszystkie oczekiwania klientów w zakresie mobilności. Spodziewają się raczej miksu różnych form napędu, dlatego chcą być przygotowani, by montować na jednej linii produkcyjnej zarówno samochody elektryczne, hybrydy plug-in, jak i modele z silnikami spalinowymi.

Na elektrykach jednak nie koniec. Poprzez obecne inwestycje i prace budowlane, zakłady w Dingolfing przygotowują się nie tylko do przejścia na e-mobilność, ale również do seryjnej produkcji wysoko zautomatyzowanych pojazdów.

Christoph Schröder, nowy szef zakładów w Dingolfing, tak zachwala BMW iNEXT: “To coś więcej niż tylko nowy model. To pionierski samochód w zakresie wielu kluczowych innowacji motoryzacyjnych, zwłaszcza w zakresie jazdy autonomicznej. I prekursor rozwoju tych technologii w nadchodzących latach.

BMW iNEXT

Produkcja BMW iNEXT bardziej skomplikowana

W montażu BMW iNEXT może również oprzeć się na wielu stosowanych już procesach. Nowy model będzie produkowany wydajnie i elastycznie na jednej linii montażowej razem z modelami BMW serii 5, 7 i 8 w jednej z dwóch hal montażowych w Dingolfing. W przypadku samochodów zelektryfikowanych i wysoko zautomatyzowanych, takich jak BMW iNEXT, niektóre prace rozłożone są w procesie produkcyjnym inaczej niż w samochodach z konwencjonalnym napędem. W przypadku samochodów elektrycznych pewne czynności montażu elementów napędowych i osprzętu nie występują. Z kolei w innych obszarach ilość prac jest większa – na przykład na skutek montażu akumulatora i kabli wysokiego napięcia. W wysoko zautomatyzowanych samochodach konieczny jest też montaż dodatkowych czujników, systemów czyszczących i wysokowydajnych komputerów. Należy również zapewnić specjalne stanowiska kontrolne sprawdzające działanie systemów.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to