Samsung rozszerza współpracę z Intelem, by dalej rozwijać swoją sieć vRan. vRan 3.0 będzie zintegrowane z procesorami Intel Xeon Scalable. W ten sposób Koreańczycy odpowiadają na rosnące zapotrzebowania na pojemność zwirtualizowanej sieci.
Samsung ogłosił, że rozszerza współpracę z Intelem, umożliwiającą dalszy rozwój wydajniejszej i bardziej przepustowej zwirtualizowanej sieci dostępu radiowego (sieć vRAN).
W ramach tej rozszerzonej współpracy Samsung zintegruje swoje oprogramowanie vRAN 3.0 z procesorami Intel Xeon Scalable czwartej generacji z Intel vRAN Boost, by dostarczać zaawansowane rozwiązania vRAN. Udoskonalona, bardziej przepustowa sieć vRAN od Samsunga będzie mogła obsługiwać większą liczbę komórek bez wdrażania dodatkowych serwerów, co przyniesie operatorom sieci korzyści w postaci oszczędności na kosztach, w tym energii.
Przy okazji warto wspomnieć, że współpraca Samsunga i Intela nad vRAN trwa od 2017 roku, dowodząc wydajności zintegrowanych rozwiązań w komercyjnych sieciach operatorów pierwszej warstwy w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Oprogramowanie vRAN zintegrowane z procesorami Intel Xeon Scalable trzeciej (poprzedniej) generacji optymalizuje wydajność i zużycie energii w tych sieciach.
Wraz ze swoimi partnerami ekosystemowymi Samsung nadal dostarcza zaawansowane zwirtualizowane rozwiązania sieciowe oparte na najnowszych funkcjach vRAN 3.0, takich jak 3-komórkowa łączność o częstotliwości 200 MHz dla aparatów radiowych 64T64R Massive MIMO, funkcje oszczędzania energii i rozszerzona automatyzacja. Otwiera to operatorom drogę do wdrożenia wyjątkowego i wszechstronnego rozwiązania sieci RAN. Oprócz ulepszonych funkcji, vRAN firmy Samsung obsługuje również technologię dostępu radiowego (Multi-RAT) w sieciach 2G, 4G i 5G, zwiększając ich elastyczność.
Połączenie oprogramowania vRAN 3.0 z procesorami Intel Xeon Scalable czwartej generacji i z technologią Intel vRAN Boost pozwoli operatorom sieci komórkowych spełnić wymagania dotyczące wydajności, zasięgu, jakości i całkowitego kosztu posiadania, jednocześnie opierając sieci na nowoczesnej, w pełni zwirtualizowanej architekturze. Zwłaszcza, że jak powiedziała Cristina Rodrigues, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Wydziału Sieci Dostępu Bezprzewodowego w Intelu, branża mobilna jest na drodze transformacji w kierunku kompleksowej wirtualizacji sieci.
vRAN 3.0 jeszcze w 2023
Samsung i Intel pomyślnie zakończył testy interoperacyjności, nawiązując pierwsze połączenie z wykorzystaniem oprogramowania vRAN Samsunga współpracującego z procesorami Intel Xeon Scalable czwartej generacji i z funkcją Intel vRAN Boost. Samsung zapowiada, że ta udoskonalona oferta sieci vRAN będzie dostępna komercyjnie drugiej połowie 2023. Gwoli ścisłości – już ją mamy. Komunikat prasowy jest z sierpnia.