Apator Metrix wygrał przetarg w Belgii na milion inteligentnych gazomierzy iSMART2

Apator Metrix z Grupy Apator wygrał przetarg zorganizowany przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator cv, w ramach którego dostarczy milion gazomierzy iSMART2. Urządzenia bazują na Phoenix-RTOS, otwartym systemie operacyjnym czasu rzeczywistego, przeznaczonym do urządzeń brzegowych Internetu Rzeczy (Edge-IoT).

Dane jako usługa

Przetarg został zorganizowany przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator cv, reprezentujący belgijskich operatorów sieci energii elektrycznej, gazu i wody ORES, RESA i Sibelga. W ramach przetargu wybrano ofertę Landis+Gyr na dostawę kompleksowego rozwiązania typu „Dane jako usługa” (DaaS, Data-as-a-service), składającego się z centralnego systemu nadrzędnego oraz inteligentnych liczników energii elektrycznej i gazu.

Apator Metrix, jako partner Landis+Gyr, odpowiedzialny będzie za dostarczenie inteligentnych gazomierzy iSMART2. Z kolei Phoenix-RTOS stanowi bazę dla oprogramowania tych urządzeń. O współpracy Apator i firmy Phoenix Systems pisałem już dwa lata temu przy okazji rozpoczęcia prac nad inteligentnym licznikiem. Jak widać na samym inteligentnym liczniku elektrycznym się nie skończyło, czego przykładem są inteligentne gazomierze pracujące na Phoenix-RTOS. Zresztą potwierdzają to słowa, które wypowiedziała Kaja Swat, Wiceprezes Zarządu Phoenix Systems:

System operacyjny Phoenix-RTOS od początku projektowany był z myślą o modularnych i skalowanych rozwiązaniach oraz uproszczeniu wdrażania rozwiązań Edge-IoT, dlatego stanowi idealną bazę dla oprogramowania gazomierza iSMART2. W ramach projektu zostanie także wdrożone oprogramowanie pomiarowe gazomierza działające na Phoenix-RTOS (m.in. aplikacja pomiarowa i stos komunikacyjny). Ogromnie cieszy mnie fakt, że połączenie know-how Apator Metrix i Phoenix Systems przyniosło pierwszy kontrakt o tak dużej skali w sektorze inteligentnego Opomiarowania Gazu. Stanowi to potwierdzenie, że polskie technologie dla sektora IoT, w tym nowoczesnej energetyki, mają globalny potencjał.

Łączna wartość gazomierzy iSMART2 dostarczonych przez Apator Metrix wyniesie około 65 milinów euro, czyli ok. 300 milionów złotych. Phoenix Systems ma na tym zarobić ok. 9 milionów złotych. Wdrożenie przewidziane jest na lata 2023-2031. Według Karola Kozłowskiego, Dyrektora Rozwoju Biznesu w Apator Metrix, projekt ten jest największym wdrożeniem kompleksowego rozwiązania multi-energetycznego, jakie jest obecnie realizowane w Europie.

iSMART2

iSMART2 to nowa generacja inteligentnych gazomierzy, zaprojektowana przez polskich inżynierów i produkowana w tczewskim zakładzie Apator Metrix. Łączy w sobie liczydło elektroniczne nowej generacji, wraz z niezawodnym gazomierzem miechowym, którego konstrukcja oparta jest na ponad 70-letnim doświadczeniu Grupy Apator w projektowaniu i produkcji rozwiązań pomiarowych dla sieci gazowych. Liczydło enkoduje obroty gazomierza mechanicznego za pomocą opatentowanego rozwiązania opartego na półprzewodnikowych czujnikach ultraniskiej mocy. Zastosowanie podwójnych czujników pozwala na dokładne wykrycie i pomiar przepływu gazu, jego fluktuacje oraz przepływ wsteczny. Produkt posiada szerokie funkcjonalności, m.in. zdalną, szyfrowaną komunikację dwukierunkową, zintegrowany zawór odcinający gaz, graficzny interfejs użytkownika i możliwość łatwej aktualizacji oprogramowania. Zastosowanie otwartego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS zapewnia możliwość dalszej rozbudowy funkcjonalności urządzenia, jego elastyczność oraz bezpieczeństwo.

iSMART2

Belgia lubi polskie technologie

To co ciekawe, to fakt, że Apator Metrix i Phoenix Systems to nie jedyne polskie firmy, jakie w ostatnim czasie dokonały exportu polskiej technologii do Belgii. Innym przykładem jest firma Elocity, polski EMP (electromobility proivder), który dla belgijskiej firmy Go-Blue stworzył rozwiązanie umożliwiające zarządzanie i billingowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Cieszy fakt, że polskie firmy technologiczne coraz częściej są nie tylko doceniane, ale także wybierane na dostawców poza granicami naszego kraju. Oby taki fakt miał miejsce jak najczęściej i nie tylko w przypadku tych kilku firm.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to