BMW udostępnia swoje algorytmy AI na GitHub

BMW publikuje wybrane algorytmy z obszaru sztucznej inteligencji na platformie open source GitHub (github.com/BMW-InnovationLab) i udostępnia je programistom z całego świata. Algorytmy są częścią różnych aplikacji z dziedziny sztucznej inteligencji, w szczególności automatycznego rozpoznawania i znakowania obrazu.

Publikacja na GitHub algorytmów przez BMW Innovation Lab pozwoli twórcom oprogramowania na całym świecie przeglądać, edytować, używać i rozwijać kod źródłowy. Decyzję o publikacji w ten sposób uzasadnia Dirk Dreher, dyrektor ds. planowania logistyki – „Dzięki algorytmom, które obecnie publikujemy, BMW Group znacznie skróciła już czas opracowywania sieci neuronowych dla autonomicznych systemów transportowych i robotów.” Sieci neuronowe samodzielnie porównują obrazy na żywo w produkcji i logistyce z bazami danych obrazów w celu wykrycia wszelkich odchyleń.

BMW GitHub

Geneza obecności BMW na GitHub

Filozofia open source niesie przy tym korzyści zarówno dla zainteresowanych programistów, jak i dla BMW. Tłumaczy to Christian Patron, szef działu innowacji, cyfryzacji i inteligentnej analizy danych – „Udostępniamy części naszego innowacyjnego i sprawdzonego w różnych aplikacjach AI oprogramowania do cyfrowego znakowania obrazów, a w zamian otrzymujemy wsparcie w ulepszaniu oprogramowania w tej dziedzinie. Jednocześnie możemy bardziej skoncentrować się na dalszym rozwoju konkretnych zastosować AI w produkcji i logistyce”.

Mnie osobiście podoba się jeszcze uzasadnienie Kai Demtröderm dyrektora ds. sztucznej inteligencji i platform danych w BMW Group IT, bo powiedział on, że udostępniając swoje algorytmy globalnej społeczności programistów, BMW świadomie przyczynia się do udostępnienia AI szerokiej rzeszy użytkowników. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż podobnie jak Kai Demtröderm uważam, że podjęte przez Niemców działania polegające na otwarciu kodu źródłowego, mogą zaowocować szybkim i energicznym rozwojem oprogramowania.

Zasada open source gwarantuje wszystkim użytkownikom algorytmów anonimowość. Ewentualne błędy w algorytmach dają się szybko zidentyfikować, a w razie potrzeby można do tego również wykorzystywać zautomatyzowane funkcje operatorów platformy. BMW twierdzi, że w ramach zapewnienia jakości, sprawdza wszystkie sugestie użytkowników przed ich wykorzystaniem lub opublikowaniem.Ponadto model, a więc rzeczywista aplikacja AI opracowana za pomocą algorytmów, zawsze pozostaje chroniony. Każdy użytkownik może swobodnie decydować, czy chce udostępnić swój model partnerom, na przykład dostawcom. Nie wiem jak Wam, ale mnie takie działania bardzo imponują. Brawo BMW!

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to