Liczba urządzeń IoT na globalnym rynku systematycznie rośnie od kilku lat. Jak podaje IoT Analytics, na koniec 2022 ma osiągnąć poziom 14,4 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Co ważne, do tej kategorii nie zaliczają się smartfony, komputery czy tablety.
Niedobór chipów na całym świecie spowalnia także rozwój rynku Internetu Rzeczy (IoT). Jak podaje IoT Analytics w swoim najnowszym raporcie – „State of IoT – Spring 2022”, który ukazał się w maju bieżącego roku, liczba połączeń IoT na całym świecie wzrosła zaledwie o 8% w 2021, co przełożyło się na fakt, iż liczba urządzeń IoT w na koniec 2021 roku w ujęciu globalnym wyniosła 12,2 miliarda. To znacznie mniej, niż prognozy innych firm analitycznych, zajmujących się tym rynkiem, jednak prawdą jest, iż po pierwsze jest to zawsze lekkie wróżenie z fusów, a po drugie – i tak cały czas mówimy o gigantycznym wręcz potencjale.
Pomimo rosnącego popytu na rozwiązania IoT, zwłaszcza w obszarze biznesowym i przemysłowym, analitycy z zespołu IoT Analytics przewidują, że wpływ niedoboru chipów na liczbę urządzeń IoT utrzyma się jeszcze nawet po 2023 roku. Wśród głównych powodów wskazywana jest sytuacja związana z pandemią COVID-19, a także ogólne zakłócenia łańcucha dostaw. Szacuje się, że rynek Internetu Rzeczy wzrośnie w 2022 roku o 18%, co przełoży się na 14,4 mld urządzeń IoT. Zupełnie inaczej sytuacja ma wyglądać już na koniec 2025 roku, gdzie prognozowany jest wzrost tego rynku aż do 27 miliardów urządzeń IoT.
Wartym podkreślenia jest fakt, iż obecna prognoza, jak i stan faktyczny na 2021 jest niższy niż poprzednie założenia. Jak widać, głównym hamulcowym rynku IoT na świecie, okazała się pandemia COVID-19, której skutki będą odczuwalne z pewnością jeszcze przez cały 2023 rok.
Kluczowe trendy, mające wpływ na fakt, iż liczba urządzeń IoT na całym świecie w 2021 wyniosła 12,2 mld.
Zespół IoT Analytics wymienił kilka najważniejszych trendów, mających wpływ na wzrost rynku IoT w zeszłym roku. Do kluczowych zaliczył:
- Rozbudowa sieci LPWA i adopcja NB-IoT. Jak wskazują analitycy, liczba połączeń NB-IoT wzrosła o 61% r/r. Jest to zasługą głównie wdrożeń z obszaru smart meteringu.
- Migracja użytkowników z 2G/3G w kierunku 4G/5G IoT. Łączność 4G IoT wzrosła o 24% ze względu na większą adaptację chipsetów LTE Cat 1, Cat 4 Cat 6. Co więcej, dla wielu wdrożeń LTE Cat 1 bis stacje się alternatywą dla wspomnianych powyżej technologii LPWA.
- Pandemia COVID-19 miała wpływ na produkcję oraz łańcuchy dostaw. W 2021 roku trwające w wielu miejscach lokalne obostrzenia spowodowały wiele nowych i poważnych problemów w łańcuchach dostaw, a także braki w transporcie czy zatłoczenie portów.
- Niedobory chipów.
Rynek IoT w 2022 roku
Jak wskazują analitycy IoT Analytics, mimo trwającej wciąż pandemii COVID-19, trudności z łańcuchem dostaw czy wojną w Ukrainie, nastroje wśród największych dostawców rozwiązań z zakresu IoT są bardzo dobre. Szczególnie dotyczy to firm z takich wertykali IoT, jak cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie chmura. I mimo rosnącej inflacji, czy problemów wymienionych powyżej, rokowania dla rozwoju rynku IoT w 2022 są bardzo dobre. Oznacza to, że liczba urządzeń IoT w ujęciu globalnym w porównaniu z rokiem 2021 wzrośnie o 2,2 miliarda. To dużo. Świadczy to też o tym, że rozwoju tego rynku nic nie jest w stanie już zatrzymać, zwłaszcza w sektorze b2b.