Liczba urządzeń IoT w 2022 roku ma wynieść 14,4 miliardów

Liczba urządzeń IoT na globalnym rynku systematycznie rośnie od kilku lat. Jak podaje IoT Analytics, na koniec 2022 ma osiągnąć poziom 14,4 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Co ważne, do tej kategorii nie zaliczają się smartfony, komputery czy tablety.

Niedobór chipów na całym świecie spowalnia także rozwój rynku Internetu Rzeczy (IoT). Jak podaje IoT Analytics w swoim najnowszym raporcie – „State of IoT – Spring 2022”, który ukazał się w maju bieżącego roku, liczba połączeń IoT na całym świecie wzrosła zaledwie o 8% w 2021, co przełożyło się na fakt, iż liczba urządzeń IoT w na koniec 2021 roku w ujęciu globalnym wyniosła 12,2 miliarda. To znacznie mniej, niż prognozy innych firm analitycznych, zajmujących się tym rynkiem, jednak prawdą jest, iż po pierwsze jest to zawsze lekkie wróżenie z fusów, a po drugie – i tak cały czas mówimy o gigantycznym wręcz potencjale.

Pomimo rosnącego popytu na rozwiązania IoT, zwłaszcza w obszarze biznesowym i przemysłowym, analitycy z zespołu IoT Analytics przewidują, że wpływ niedoboru chipów na liczbę urządzeń IoT utrzyma się jeszcze nawet po 2023 roku. Wśród głównych powodów wskazywana jest sytuacja związana z pandemią COVID-19, a także ogólne zakłócenia łańcucha dostaw. Szacuje się, że rynek Internetu Rzeczy wzrośnie w 2022 roku o 18%, co przełoży się na 14,4 mld urządzeń IoT. Zupełnie inaczej sytuacja ma wyglądać już na koniec 2025 roku, gdzie prognozowany jest wzrost tego rynku aż do 27 miliardów urządzeń IoT.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż obecna prognoza, jak i stan faktyczny na 2021 jest niższy niż poprzednie założenia. Jak widać, głównym hamulcowym rynku IoT na świecie, okazała się pandemia COVID-19, której skutki będą odczuwalne z pewnością jeszcze przez cały 2023 rok.

liczba urządzeń IoT
źródło: IoT Analytics Research 2022

Kluczowe trendy, mające wpływ na fakt, iż liczba urządzeń IoT na całym świecie w 2021 wyniosła 12,2 mld.

Zespół IoT Analytics wymienił kilka najważniejszych trendów, mających wpływ na wzrost rynku IoT w zeszłym roku. Do kluczowych zaliczył:

  • Rozbudowa sieci LPWA i adopcja NB-IoT. Jak wskazują analitycy, liczba połączeń NB-IoT wzrosła o 61% r/r. Jest to zasługą głównie wdrożeń z obszaru smart meteringu.
  • Migracja użytkowników z 2G/3G w kierunku 4G/5G IoT. Łączność 4G IoT wzrosła o 24% ze względu na większą adaptację chipsetów LTE Cat 1, Cat 4 Cat 6. Co więcej, dla wielu wdrożeń LTE Cat 1 bis stacje się alternatywą dla wspomnianych powyżej technologii LPWA.
  • Pandemia COVID-19 miała wpływ na produkcję oraz łańcuchy dostaw. W 2021 roku trwające w wielu miejscach lokalne obostrzenia spowodowały wiele nowych i poważnych problemów w łańcuchach dostaw, a także braki w transporcie czy zatłoczenie portów.
  • Niedobory chipów.

Rynek IoT w 2022 roku

Jak wskazują analitycy IoT Analytics, mimo trwającej wciąż pandemii COVID-19, trudności z łańcuchem dostaw czy wojną w Ukrainie, nastroje wśród największych dostawców rozwiązań z zakresu IoT są bardzo dobre. Szczególnie dotyczy to firm z takich wertykali IoT, jak cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie chmura. I mimo rosnącej inflacji, czy problemów wymienionych powyżej, rokowania dla rozwoju rynku IoT w 2022 są bardzo dobre. Oznacza to, że liczba urządzeń IoT w ujęciu globalnym w porównaniu z rokiem 2021 wzrośnie o 2,2 miliarda. To dużo. Świadczy to też o tym, że rozwoju tego rynku nic nie jest w stanie już zatrzymać, zwłaszcza w sektorze b2b.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Paweł Kacperek
Video thumbnail
Przejechałem ponad 1300 km elektrycznym Ssangyong Torres EVX / KGM Torres EVX
10:56
Video thumbnail
Technologie w restauracji McDonald`s - Bogusław Maziarz I TechTalks #3
27:37
Video thumbnail
Urządzenia monitorujące nasze zdrowie. Co nas czeka w przyszłości? TechTalks #2
16:22
Video thumbnail
Mentzen i bitcoiny, Shanmu S1 zaanalizuje mocz w domu, pływający samochód BYD #TechFlash 14
19:00
Video thumbnail
Opaska dla seniora: Locon Life Plus - najlepszy prezent dla rodziców #techgadżety
10:50
Video thumbnail
Ania Mucha o Rodzina Apple; Nissan Concept 20-23; Molecule.one; wideorejestratory MIO #TechFlash 13
12:23
Video thumbnail
Nieautoryzowany Starlink na okręcie wojennym USS Manchester - TechTalks #1 I Tech Commentary
08:58
Video thumbnail
AI wykryje uraz ścięgna, autonomiczny sklep Auchan GO, atak hakerski w Olsztynie #TechFlash 12
13:17
Video thumbnail
Opaska medyczna TeltoHeart, smart kosz na śmieci z Polski, AI w Nissan Yokohama Lab #TechFlash 11
12:33
Video thumbnail
Elektryczny traktor ogrodowy, teleopieka dla seniorów, roboty mobilne AMR #TECHflash 10
12:28
Video thumbnail
Technologiczne lotnisko; czajnik Xiaomi wie, kiedy się zepsuć; czujniki IoT w hulajkach #TECHFlash 9
10:31
Video thumbnail
The ICON - łódź BMW, XRAI GLASS - okulary dla niesłyszących, Toyoty w kopalni #TechFlash 8
13:38
Video thumbnail
Mobilny skaner uzębienia; wpływ AI na rynek pracy; Jeep Grand Cherokee V - #TechFlash 6
11:28
Video thumbnail
Co zabrać ze sobą na plażę? 12 technologicznych gadżetów #techgadżety
13:30
Video thumbnail
AI przewidzi raka trzustki; wirtualne laboratoria dla szkół; zegarek Suunto Vertical dla aktywnych
07:21
Video thumbnail
Samochody elektryczne, które lubi Niko 🚘🔋
11:53
Video thumbnail
Roboty: gdzie mają już zastosowanie? Medycyna, straż pożarna, fabryki, a nawet.... życie osobiste
12:22
Video thumbnail
CUPRA Tavascan, wojskowy neutralizator dronów i osiedle zaprojektowane przez AI
16:48
Video thumbnail
Zawody przyszłości; Merkury 2.0 - komunikator dla Wojska Polskiego; elektryczny rower cargo
16:45
Video thumbnail
Latający samochód XPeng; zautomatyzowane parkowanie od Bosch; Dom Zmienny
14:32

Zerknij też na to