Netia chce rozwijać IoT na kolei

Kasę w Internet of Things widzą wszyscy. Również operatorzy telekomunikacyjni. Jeden z nich, Netia próbuje wsiąść właśnie do pociągu IoT, który stoi na kolei.

Jak to chce zrobić? Otóż logicznym jest, że przyszłość kolei to bezpieczne sieci inteligentne SD-WAN i szeroko rozumiana tematyka Internetu Rzeczy. A to oznacza możliwość podłączania różnego typu sensorów, mierników, kamer do nowoczesnej sieci. Innymi słowy must have dla kolei. I góra hajsu dla tego, kto zapewni infrastrukturę oraz urządzenia.

A taką ponoć ma Netia. W trakcie targów TRAKO operator zaprezentował zalety swoich rozwiązań z linii NetiaNext, które właśnie mogą znaleźć zastosowanie w budowie tzw. Kolei 4.0, czyli na przykład inteligentnych sieci rozległych (SD-WAN), Security Operation Center oraz kompleksowych rozwiązań z zakresu IoT.

Po co Internet Rzeczy na kolei?

Za pomocą sieci inteligentnej w czasie rzeczywistym można przekazywać informacje, czy na przejeździe kolejowym jest jakiś ruch pojazdów lub pieszych. Daje to możliwość wcześniejszej reakcji na sytuacje, w których przed zbliżającym się pociągiem pojawia się jakieś zagrożenie na torach. Doskonale tłumaczy to Łukasz Nieśpielak, Architekt Rozwiązań ICT w Netii, „Za pomocą nowoczesnych sieci SD-WAN oraz IoT możemy zapewnić bezpieczeństwo sterowania siecią kolejową, dla przykładu – serwis taboru kolejowego może otrzymać informację o zbliżającym się pociągu, który wymaga usunięcia usterki”.

To jednak nie wszystko. Bo dzięki technologii sensorów LPWA (Low Power Wide Area) możliwe stało się uzyskiwanie informacji z miejsc i procesów do tej pory niedostępnych. Umożliwia to również IoT, poprzez podłączenie do nowoczesnej sieci różnego rodzaju sensorów, mierników czy kamer.

„Załóżmy, że chcemy monitorować temperaturę torowiska. Trudna i droga byłaby budowa okablowania do zasilania samych czujników i przekazywania informacji w pożądane miejsce, dlatego musimy używać baterii i technologii bezprzewodowego przesyłania danych. Sami wiemy, jak długo działają telefony na baterię; jak tu mierzyć coś w dłuższym okresie czasu? Z pomocą przychodzą sieci transmisji, które wymagają małych energii” – wyjaśnia Janusz Figurski, Kierownik Rozwoju Biznesu IoT w NetiaNext.

„IoT umożliwia widzenie dalej i więcej. Tylko od nas zależy, co chcemy zobaczyć i jak to wykorzystać w procesie biznesowym, logistycznym czy produkcyjnym. Jako Grupa Netia jesteśmy w stanie stworzyć kompleksowe, szyte na miarę rozwiązanie IoT. Dysponujemy ku temu wszystkimi niezbędnymi elementami” – przekonywał w trakcie swojej prezentacji w dla uczestników TRAKO, Janusz Figurski.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to