Pandemia zmieniła plany urlopowe Polaków

Prawie 36% Polaków z powodu pandemii koronawirusa zmieniło swoje plany urlopowe, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach Think Forward Initiative – Grupy ING oraz partnerów projektu.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów codziennego życia. Izolacja społeczna i ograniczenia w podróżowaniu zmieniły również sposób planowania wakacyjnego wypoczynku. Pisałem już o tym przy okazji city break, badanie Think Forward Initiative, zdaje się to tylko potwierdzać. Wynika z niego, że przed pandemią około 64% mieszkańców kraju deklarowało wyjazd na urlop podczas wakacyjnych miesięcy. Obecnie ponad jedna trzecia z nich zrewidowała swoje plany wyjazdowe i już tylko 42% badanych planuje wakacje poza domem. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że raport ukazał się w połowie wakacji.

Mniej zdjęć na Insta z wakacji

Autorzy badania sprawdzili także, jaki budżet Polacy planują przeznaczyć na wakacyjne wyjazdy. Blisko połowa pytanych osób (48%) deklaruje mniejsze wydatki niż zazwyczaj. Szukają tańszych rozwiązań, jak kempingi i podróże samochodem. Ponad 52% badanych wskazuje też większe zainteresowanie atrakcjami blisko miejsca zamieszkania. Poza tym konsumenci stawiają na bardziej aktywny wypoczynek z większą dbałością o niemarnowanie wody, jedzenia i energii.

Wyjazdy zagraniczne w tym roku cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż w ubiegłych latach. Wyniki badania sugerują, że większość ludzi nadal ma dość pesymistyczne nastawienie do takich wyjazdów. Nawet 75% planujących urlop spędzi go w kraju. Najczęściej to przynajmniej jeden dłuższy wyjazd (48%) albo jednodniowe wycieczki (14%). Tylko około 24% Polaków zdecyduje się na dłuższy wyjazd poza granicę swojego kraju.

Powód to nie tylko kwestie finansowe, ale wciąż panująca pandemia, która powoduje ryzyko zarażenia. Z pewnością rosnący codziennie odsetek zarażeń w Polsce również nie sprzyja wojażom zagranicznym. Co nie oznacza, że nikt na tego typu wyjazdy się nie decyduje.

Dla mnie idealnym wręcz potwierdzeniem danych płynących z omawianego raportu, ale i zarazem swojego barometrem zachowań społecznych jest Instagram i zdjęcia na nim zamieszczane. Gdybyśmy zestawili liczbę wakacyjnych zdjęć znajomych z ostatnich kilku lat w stosunku do bieżącego roku, to każdy z Was może przeprowadzić sobie podobną analizę. Oczywiście zdjęcia z zagranicznych kurortów się zdarzają, ale zdecydowana większość to Polska – morze, jeziora, góry, kempingi oraz miasta w przypadku wyjazdów weekendowych.

Jakie miasta wybierają Polacy na wypad weekendowych?

Wyjazd weekendowy, czyli city break, jak się okazuje, to w dobie pandemii coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu. Według sody przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń okazuje się, że 34% ankietowanych woli nawet wyjechać kilka razy w roku na weekendowy wypad, niż na jednorazowe, długie wakacje.

Według tej samej sondy, Polacy szukają głównie atrakcji związanych z aktywnością ruchową, a nawet ze sportami ekstremalnymi – tak uważa 27% respondentów.

Na pierwszym miejscu wśród polskich lokalizacji wskazywanych jako najlepsze na city break znalazło się Trójmiasto – 21% odpowiedzi. Drugie miejsce to Zakopane – 19%, trzecie Kraków – 16%, a czwarte Warszawa – 15%. Jakoś wcale mnie to nie dziwi, chociaż ja na weekendowe wypady polecam Wam glamping albo coś z serwisu Slowhop – choć to oczywiście kwestia gustu, a jak wiadomo, o nim się nie rozmawia.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to