Samsung i SK Telekom przetestowali 5G podczas wyścigów samochodowych

Samsung Electronics i SK Telekom zaprezentowały, w jaki sposób technologia 5G może podnieść jakość wrażeń kibiców wyścigów samochodowych.

Pokaz, który odbył się 28 sierpnia br. na torze „Korea International Circuit”, był możliwy dzięki kompleksowym rozwiązaniom firmy Samsung, wykorzystującym fale milimetrowe (mmW) 5G, przekazywane przez stacje bazowe 5G New Radio (NR). Urządzenia te już od pierwszej połowy bieżącego roku są wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych.

Podczas, gdy wykorzystany do pokazu samochód wyścigowy poruszał się na torze z prędkością około 130 mil na godzinę (210 km/h), przeprowadzono próbę, która miała zweryfikować stabilność i wydajność transmisji danych za pomocą sieci 5G w czasie rzeczywistym. Prędkości transmisji danych podczas testu osiągnęły 1Gb/s, co świadczy o możliwości pobierania wielu gigabitów na urządzenie 5G w samochodzie wyścigowym, dzięki wykorzystaniu pasma 200 MHz widma 28 GHz.

Wysokie prędkości sieci 5G, natychmiastowa komunikacja i bezproblemowe przesyłanie pozwalają na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa transferu wideo z i do samochodów wyścigowych, osiągających zawrotne prędkości. Materiał przesłany z samochodu wyścigowego można wykorzystać do realizacji transmisji na żywo, prezentującej wiele punktów obserwacji zmagań kierowców. Wystarczy do relacji wykorzystać rozwiązanie T Live Caster 5G firmy SK Telecom.

Test wykazał, że technologia mmWave może uwolnić pełny potencjał 5G w zakresie innowacyjnych zastosowań i modeli biznesowych, np. oferując widzom sportów motorowych zupełnie nowe doznania wizualne. Na przykład kamery wbudowane w kokpity samochodowe będą mogły w czasie rzeczywistym przesyłać wideo z każdego pojazdu za pośrednictwem łączy bezprzewodowych 5G, umożliwiając widzom oglądanie wyrazistych scen z wyścigu dokładnie tak, jak widzi je kierowca. Dzięki opcjom VR, AR i 360° fani wyścigów będą mogli cieszyć się wciągającymi wrażeniami z jazdy samochodem pędzącym z ogromną prędkością.

To już kolejny taki test, zrealizowany przez Samsung. We wrześniu 2017 r. w Korei firma dokonała bowiem pierwszego na świecie połączenia w technologii 5G między stacją bazową a pojazdem poruszającym się z prędkością 127 mil na godzinę (205 km/h), zakończonego transferem danych z prędkością 1Gb/s.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to