SmarterAchillesMRI – teraz uraz ścięgna wykryje sztuczna inteligencja

Uraz ścięgna i ryzyko jego powstania może wykryć sztuczna inteligencja na podstawie badania rezonansem magnetycznym. Procedura badania i wstępnej diagnozy z wykorzystaniem technologii opracowanej przez polską firmę Smarter Diagnostics trwa zaledwie 15 minut. SmarterAchillesMRI to narzędzie, które dzięki automatyzacji analizy danych może pomóc, a nawet zastąpić pracę radiologów, polegającą na przygotowywaniu opisów badań. Dzięki temu lekarz będzie musiał jedynie potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, co obecnie też robi.

Uraz ścięgna Achillesa, a dokładniej jego zerwanie dotyka rocznie 18 osób na każde 100 tysięcy. Przede wszystkim borykają się z nim sportowcy i osoby aktywne fizycznie w przedziale 30-39 lat. Trudno jest ocenić jego ryzyko, bez przeprowadzania diagnostyki obrazowej, jaką w tym wypadku jest rezonans magnetyczny. Lekarze nie zawsze chętnie na nie kierują, bo jest to drogie badanie, charakteryzujące się też dużymi kolejkami. Częściowe rozwiązanie tego problemu znalazła polska firma Smarter Diagnostics z rozwiązaniem SmarterAchillesMRI.

Opracowała ona narzędzie o nazwie SmarterAchillesMRI, które służy ocenie ścięgna Achillesa przy użyciu obrazowania rezonansem magnetycznym i wykorzystaniu algorytmów konwolucyjnych sieci neuronowych. Rozwiązanie ma przyspieszać pracę radiologa, a to specjalizacja, w której występują znaczne niedobory kadrowe.

Technologia, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ma zobiektywizować ocenę danych zebranych w badaniu ścięgna, dostarczając ją w formie wartości liczbowych. Tak zorganizowane badanie pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia, na przykład sportowców, i poprzez stałe porównywanie danych posłużyć za badanie przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania kontuzji.

SmarterAchillesMRI – Diagnostyka ścięgna Achillesa w 15 minut

Szerzej tłumaczy to Bartosz Bogucki, współzałożyciel i prezes zarządu Smarter Diagnostics – „Nasze badanie jest nakierowane na to, żeby poszukać patologii dotyczących tkanek ścięgnistych właśnie w ścięgnie Achillesa. To największe ścięgno w organizmie, w związku z tym wykonujemy badanie obrazowe w rezonansie magnetycznym dla obu nóg. Jest to bardzo krótka sekwencja, a więc szybkie i z związku z tym niskokosztowe badanie. Pacjent pojawia się w klinice, w placówce obrazowania medycznego i w ciągu 15 minut od momentu, kiedy wchodzi do placówki, dostaje wynik.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zerwanie ścięgna Achillesa jest najczęstszym zerwaniem ścięgna kończyny dolnej, możliwość oceny kondycji ścięgna i ewentualnego ryzyka urazu w 15 minut, to rewolucja technologiczna, którą polskie placówki medyczne powinny powitać z otwartymi ramionami. Powinny. Czy jednak tak się stanie? Biorąc pod uwagę proces adopcji technologii w polskiej służbie zdrowia, a także refundacje z NFZ, uważam, że jeszcze długa droga przez Smarter Diagnostics. Oby nie okazała się dłuższa i trudniejsza, niż sam proces stworzenia SmarterAchillesMRI.

Diagnostyka każdego ścięgna

Dzięki połączeniu możliwości zrobienia szybkiego rezonansu magnetycznego z automatyczną oceną za pomocą sztucznej inteligencji, potwierdzaną tylko przez lekarza radiologa, takie badanie może być używane bardzo szeroko. Jest niedrogie, szeroko dostępne i, co najważniejsze, pozwala wykrywać patologie w tkankach ścięgnistych, nie tylko w ścięgnie Achillesa, ale tak naprawdę we wszystkich tkankach ścięgnistych w całym organizmie, które mogą prowadzić do urazów tych tkanek. To również choroby metaboliczne, które widać w ścięgnach, problemy z żywieniem, problemy z trybem życia. W związku z tym wszyscy, którzy chcą unikać urazów ortopedycznych i zdrowo uprawiać jakąś aktywność sportową, powinni takie badanie wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, żeby wyłapywać na wczesnym etapie zmiany, zanim dojdzie do urazów.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to