SmarterAchillesMRI – teraz uraz ścięgna wykryje sztuczna inteligencja

Uraz ścięgna i ryzyko jego powstania może wykryć sztuczna inteligencja na podstawie badania rezonansem magnetycznym. Procedura badania i wstępnej diagnozy z wykorzystaniem technologii opracowanej przez polską firmę Smarter Diagnostics trwa zaledwie 15 minut. SmarterAchillesMRI to narzędzie, które dzięki automatyzacji analizy danych może pomóc, a nawet zastąpić pracę radiologów, polegającą na przygotowywaniu opisów badań. Dzięki temu lekarz będzie musiał jedynie potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, co obecnie też robi.

Uraz ścięgna Achillesa, a dokładniej jego zerwanie dotyka rocznie 18 osób na każde 100 tysięcy. Przede wszystkim borykają się z nim sportowcy i osoby aktywne fizycznie w przedziale 30-39 lat. Trudno jest ocenić jego ryzyko, bez przeprowadzania diagnostyki obrazowej, jaką w tym wypadku jest rezonans magnetyczny. Lekarze nie zawsze chętnie na nie kierują, bo jest to drogie badanie, charakteryzujące się też dużymi kolejkami. Częściowe rozwiązanie tego problemu znalazła polska firma Smarter Diagnostics z rozwiązaniem SmarterAchillesMRI.

Opracowała ona narzędzie o nazwie SmarterAchillesMRI, które służy ocenie ścięgna Achillesa przy użyciu obrazowania rezonansem magnetycznym i wykorzystaniu algorytmów konwolucyjnych sieci neuronowych. Rozwiązanie ma przyspieszać pracę radiologa, a to specjalizacja, w której występują znaczne niedobory kadrowe.

Technologia, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ma zobiektywizować ocenę danych zebranych w badaniu ścięgna, dostarczając ją w formie wartości liczbowych. Tak zorganizowane badanie pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia, na przykład sportowców, i poprzez stałe porównywanie danych posłużyć za badanie przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania kontuzji.

SmarterAchillesMRI – Diagnostyka ścięgna Achillesa w 15 minut

Szerzej tłumaczy to Bartosz Bogucki, współzałożyciel i prezes zarządu Smarter Diagnostics – „Nasze badanie jest nakierowane na to, żeby poszukać patologii dotyczących tkanek ścięgnistych właśnie w ścięgnie Achillesa. To największe ścięgno w organizmie, w związku z tym wykonujemy badanie obrazowe w rezonansie magnetycznym dla obu nóg. Jest to bardzo krótka sekwencja, a więc szybkie i z związku z tym niskokosztowe badanie. Pacjent pojawia się w klinice, w placówce obrazowania medycznego i w ciągu 15 minut od momentu, kiedy wchodzi do placówki, dostaje wynik.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zerwanie ścięgna Achillesa jest najczęstszym zerwaniem ścięgna kończyny dolnej, możliwość oceny kondycji ścięgna i ewentualnego ryzyka urazu w 15 minut, to rewolucja technologiczna, którą polskie placówki medyczne powinny powitać z otwartymi ramionami. Powinny. Czy jednak tak się stanie? Biorąc pod uwagę proces adopcji technologii w polskiej służbie zdrowia, a także refundacje z NFZ, uważam, że jeszcze długa droga przez Smarter Diagnostics. Oby nie okazała się dłuższa i trudniejsza, niż sam proces stworzenia SmarterAchillesMRI.

Diagnostyka każdego ścięgna

Dzięki połączeniu możliwości zrobienia szybkiego rezonansu magnetycznego z automatyczną oceną za pomocą sztucznej inteligencji, potwierdzaną tylko przez lekarza radiologa, takie badanie może być używane bardzo szeroko. Jest niedrogie, szeroko dostępne i, co najważniejsze, pozwala wykrywać patologie w tkankach ścięgnistych, nie tylko w ścięgnie Achillesa, ale tak naprawdę we wszystkich tkankach ścięgnistych w całym organizmie, które mogą prowadzić do urazów tych tkanek. To również choroby metaboliczne, które widać w ścięgnach, problemy z żywieniem, problemy z trybem życia. W związku z tym wszyscy, którzy chcą unikać urazów ortopedycznych i zdrowo uprawiać jakąś aktywność sportową, powinni takie badanie wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, żeby wyłapywać na wczesnym etapie zmiany, zanim dojdzie do urazów.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Paweł Kacperek
Video thumbnail
Przejechałem ponad 1300 km elektrycznym Ssangyong Torres EVX / KGM Torres EVX
10:56
Video thumbnail
Technologie w restauracji McDonald`s - Bogusław Maziarz I TechTalks #3
27:37
Video thumbnail
Urządzenia monitorujące nasze zdrowie. Co nas czeka w przyszłości? TechTalks #2
16:22
Video thumbnail
Mentzen i bitcoiny, Shanmu S1 zaanalizuje mocz w domu, pływający samochód BYD #TechFlash 14
19:00
Video thumbnail
Opaska dla seniora: Locon Life Plus - najlepszy prezent dla rodziców #techgadżety
10:50
Video thumbnail
Ania Mucha o Rodzina Apple; Nissan Concept 20-23; Molecule.one; wideorejestratory MIO #TechFlash 13
12:23
Video thumbnail
Nieautoryzowany Starlink na okręcie wojennym USS Manchester - TechTalks #1 I Tech Commentary
08:58
Video thumbnail
AI wykryje uraz ścięgna, autonomiczny sklep Auchan GO, atak hakerski w Olsztynie #TechFlash 12
13:17
Video thumbnail
Opaska medyczna TeltoHeart, smart kosz na śmieci z Polski, AI w Nissan Yokohama Lab #TechFlash 11
12:33
Video thumbnail
Elektryczny traktor ogrodowy, teleopieka dla seniorów, roboty mobilne AMR #TECHflash 10
12:28
Video thumbnail
Technologiczne lotnisko; czajnik Xiaomi wie, kiedy się zepsuć; czujniki IoT w hulajkach #TECHFlash 9
10:31
Video thumbnail
The ICON - łódź BMW, XRAI GLASS - okulary dla niesłyszących, Toyoty w kopalni #TechFlash 8
13:38
Video thumbnail
Mobilny skaner uzębienia; wpływ AI na rynek pracy; Jeep Grand Cherokee V - #TechFlash 6
11:28
Video thumbnail
Co zabrać ze sobą na plażę? 12 technologicznych gadżetów #techgadżety
13:30
Video thumbnail
AI przewidzi raka trzustki; wirtualne laboratoria dla szkół; zegarek Suunto Vertical dla aktywnych
07:21
Video thumbnail
Samochody elektryczne, które lubi Niko 🚘🔋
11:53
Video thumbnail
Roboty: gdzie mają już zastosowanie? Medycyna, straż pożarna, fabryki, a nawet.... życie osobiste
12:22
Video thumbnail
CUPRA Tavascan, wojskowy neutralizator dronów i osiedle zaprojektowane przez AI
16:48
Video thumbnail
Zawody przyszłości; Merkury 2.0 - komunikator dla Wojska Polskiego; elektryczny rower cargo
16:45
Video thumbnail
Latający samochód XPeng; zautomatyzowane parkowanie od Bosch; Dom Zmienny
14:32

Zerknij też na to