Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce

Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o przesyłce. Dostałeś takiego sms-a? Nie klikaj w link, a najlepiej usuń go natychmiast.

Zbliżają się święta, czyli czas zwiększonej aktywności zakupowej. Świadomość tego faktu mają nie tylko osoby odpowiedzialne za e-commerce, ale także cyberprzestępcy, którzy chcą wykorzystać ten fakt, by pozyskać nasze dane, zainfekować telefon czy po prostu nas okraść.

Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce

Dzisiaj otrzymałem smsa o następującej treści: „Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce i tutaj link (https;//in-pocstpl.top/pl). Jako, że ja jestem mocno wyczulony na tym punkcie od razu zwróciłem uwagę na tę wiadomość. Po pierwsze nie zamawiałem żadnej paczki, a po drugie nie klikam w linki, które otrzymują w wiadomościach z nieznanych mi numerów. Co więcej, przez lata nauczyłem się, by zwracać uwagę na to, w jaki sposób skonstruowany jest link. Spójrzcie zresztą sami na ten z wiadomości: pomijam średnik po https, bo celowo zastąpiłem nim dwukropek. Już na pierwszy rzut oka widać, że ma przypominać nazwę inpost, firmy, która jest operatorem paczkomatów. Niestety uważam, że jest część osób, która z pewnością na to się nabierze i kliknie. Zatem, jeśli to czytacie, zadzwońcie do Waszych rodziców czy innych seniorów w Waszych rodzinach i uprzedźcie, by wykasowali taką wiadomość, jeśli tylko ją dostaną. To ważne. Naprawdę. Dbajmy o siebie i swoich bliskich w sieci. Nie dajmy satysfakcji złodziejom.

paczka została wstrzymana

508602183 – zablokuj ten numer

Otrzymana przeze mnie wiadomość została wysłana z numeru 508 602 183. Warto ten numer od razu zablokować, nawet jeśli jeszcze nie otrzymaliście takiej wiadomości i tak jak napisałem powyżej, zróbcie to też w telefonach Waszych bliskich. Rodziców, ale i dzieci w Waszym otoczeniu, jeśli posiadają już smartfony.

Jeśli wpiszecie ten numer w wyszukiwarkę Google, wśród wyników pojawią się strony, na których można zaczerpnąć informacje o danym numerze. Jak się okazuje, powyższy posiada już kilka negatywnych ocen, a nawet komentarze, że wysyłane są z niego fałszywe linki.

Weryfikuj linki i nie klikaj

I jeszcze raz na koniec. Mam dla Ciebie kilka rad, które pomogą zachować Ci bezpieczeństwo w sieci.

  1. Nie klikaj w linki w wiadomościach sms. Zwłaszcza w tych od nieznanych nadawców.
  2. Zawsze przyglądaj się konstrukcji linków, sprawdzaj, co to za domeny. Pamiętaj, że linki pochodzące od cyberprzestępców i oszustów zazwyczaj łudząco przypominają te z instytucji finansowych (banków) czy firm kurierskich. Często różnią się jedynie jednym/dwoma znakami.
  3. Blokuj nieznane numery, które wysyłają wiadomości z fałszywymi linkami.
  4. Sprawdzaj wiadomości w internecie. Najlepiej skopiować pierwsze zdanie z wiadomości i wpisać w google. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś taki jak ja, czyli bloger technologiczny, bądź inne media, opisały już tę sprawę.
  5. Jeśli jednak masz wątpliwości i chcesz sprawdzić czy link otrzymany w wiadomości jest bezpieczny, możesz przekazać wiadomość do CERT Polska wysyłając tę wiadomość na numer 8080. Po chwili otrzymacie wiadomość zwrotną. Wygląda to tak:
paczka została wstrzymana

To chyba najważniejsze wskazówki. Pamiętajcie, bądźcie czujni i uważni. To przede wszystkim. Zasada ograniczonego zaufania może Was uchronić od straty pieniędzy czy zainfekowania Waszego urządzenia (smartfon, tablet, komputer).

A jeśli interesują Was inne treści związane z cyberbezpieczeństwem, zapraszam do kategorii mojego bloga o nazwie InfoSec

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to