Wiem, ile Porsche sprzedało samochodów w Q1 2020

Pandemia koronawirusa wywołała znacznie spowolnienie w wielu branżach. Nie ominęło to również motoryzacji. Swoje wyniki za pierwszy kwartał 2020 pokazało Porsche.

Pisałem już o tym, że w Q1 2020 dość mocno po dupie dostało Volvo. Oczywiście w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 i ambitnymi planami na rok bieżący. Co prawda Szwedzi pocieszali się tym, że w marcu Chińczycy znowu ruszyli do salonów, ale prawda jest taka, że w tym roku raczej nie da się już nadrobić strat.

Wcale nie lepiej prezentują się dane finansowe Porsche. Pierwsze trzy miesiące 2020 roku to spadek zysku operacyjnego o 34%, czyli do 0,6 miliarda euro. Zwrot ze sprzedaży wyniósł 9,5%, a liczba dostaw spadła o 5%. Niby niewiele, ale kwiecień pewnie był jeszcze gorszy, a nadchodzące miesiące to dla wszystkich jedna wielka niewiadoma. W każdym razie do końca marca Porsche przekazało swoim klientom 53 125 samochodów. To info dla tych, co lubią statystyki.

Co prawda Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG twierdzi, że w porównaniu z ubiegłym rokiem firma osiągnęła nawet niewielki zysk ze sprzedaży, ale na to składają się bardzo dobre dwa pierwsze miesiące 2020 oraz korzystny miks modeli będących w sprzedaży. Elektryczny Taycan 4S też pewnie miał w tym swój udział.

W tej trudnej sytuacji dla wszystkich, słusznie zauważa Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG, że kluczowe jest utrzymanie optymistycznego podejścia i wywiązywanie się ze społecznej odpowiedzialności. To Porsche robi przekazując darowizny oraz wspierając rząd, na przykład w zakupie sprzętu ochronnego.

Słaby miesiąc czy dwa Porsche z pewnością przeżyje, trzeci pewnie też. Pozostaje jednak pytanie, które już stawia sobie coraz więcej analityków branży motoryzacyjnej – czy po zahamowaniu pandemii COVID-19, kiedy jej druga fala przewidywana jest na jesieni, wciąż tak dużym zainteresowaniem nabywców będą cieszyły się samochody z segmentu premium? Zwłaszcza, że duża ich część wędrowała do rąk przedsiębiorców, którzy jednak ewidentnie odczuli skutki lockdownu. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to