Wiem, ile Porsche sprzedało samochodów w Q1 2020

Pandemia koronawirusa wywołała znacznie spowolnienie w wielu branżach. Nie ominęło to również motoryzacji. Swoje wyniki za pierwszy kwartał 2020 pokazało Porsche.

Pisałem już o tym, że w Q1 2020 dość mocno po dupie dostało Volvo. Oczywiście w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 i ambitnymi planami na rok bieżący. Co prawda Szwedzi pocieszali się tym, że w marcu Chińczycy znowu ruszyli do salonów, ale prawda jest taka, że w tym roku raczej nie da się już nadrobić strat.

Wcale nie lepiej prezentują się dane finansowe Porsche. Pierwsze trzy miesiące 2020 roku to spadek zysku operacyjnego o 34%, czyli do 0,6 miliarda euro. Zwrot ze sprzedaży wyniósł 9,5%, a liczba dostaw spadła o 5%. Niby niewiele, ale kwiecień pewnie był jeszcze gorszy, a nadchodzące miesiące to dla wszystkich jedna wielka niewiadoma. W każdym razie do końca marca Porsche przekazało swoim klientom 53 125 samochodów. To info dla tych, co lubią statystyki.

Co prawda Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG twierdzi, że w porównaniu z ubiegłym rokiem firma osiągnęła nawet niewielki zysk ze sprzedaży, ale na to składają się bardzo dobre dwa pierwsze miesiące 2020 oraz korzystny miks modeli będących w sprzedaży. Elektryczny Taycan 4S też pewnie miał w tym swój udział.

W tej trudnej sytuacji dla wszystkich, słusznie zauważa Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG, że kluczowe jest utrzymanie optymistycznego podejścia i wywiązywanie się ze społecznej odpowiedzialności. To Porsche robi przekazując darowizny oraz wspierając rząd, na przykład w zakupie sprzętu ochronnego.

Słaby miesiąc czy dwa Porsche z pewnością przeżyje, trzeci pewnie też. Pozostaje jednak pytanie, które już stawia sobie coraz więcej analityków branży motoryzacyjnej – czy po zahamowaniu pandemii COVID-19, kiedy jej druga fala przewidywana jest na jesieni, wciąż tak dużym zainteresowaniem nabywców będą cieszyły się samochody z segmentu premium? Zwłaszcza, że duża ich część wędrowała do rąk przedsiębiorców, którzy jednak ewidentnie odczuli skutki lockdownu. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

Podoba Ci się to, co napisałem? Udostępnij innym, ślicznie proszę :)

Autor

Jestem niezależnym blogerem technologicznym, doradcą ds. technologii, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. #żyjinteligentnie

Jak przystało na zapatrzonego w siebie blogera technologicznego, mam też profil na insta. To nic, że prawie nikt go nie obserwuje, ważne, że mam swoją własną wall of fame, która z czasem przerodzi się w wall of internet of things

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze na blogu

Chcesz co jakiś czas dostawać najlepsze moje teksty?

Zostaw swój adres, a gwarantuję, że zbytnio spamować Cię nie będę